Te objawy u niemowlęcia powinny skłonić cię do wizyty na SOR-ze
Wysoka gorączka, powyżej 38 st.
Gorączka jest zawsze stanem nagłym u noworodka i dziecka poniżej 2. miesiąca życia. Za gorączkę uważa się temperaturę wyższą niż 38,0°C. Jeśli noworodek ma gorączkę, należy skontaktować się z pediatrą lub - jeśli to niemożliwe - jechać na oddział ratunkowy.
Wizyta jest też konieczne, jeśli niemowlę ma drgawki - napady te mogą być spowodowane gorączką, ale nie zawsze. Gorączka może być zwiastunem infekcji, ale również innych chorób, np. zakaźnych.
Biegunka trwająca dłużej niż 12 godzin
Biegunka, zwłaszcza, gdy towarzyszą jej wymioty wymaga konsultacji, ponieważ łatwo prowadzi do odwodnienia, które w przypadku niemowląt jest stanem zagrażającym życiu.
Powtarzające się wymioty (nie ulewanie) oraz oddawanie wodnistych stolców 10 lub więcej razy na dobę wodnistych stolców w ciągu ostatnich 24 godzin powinno natychmiast skłonić cię do wizyty u lekarza.
Ich przyczyna mogą być infekcje wirusowe, ale również silna alergia lub nietolerancja.
Zapadnięte ciemiączko i sucha pieluszka
Zapadnięte ciemiączka na główce dziecka, bladość skóry, przelewanie się przez ręce oraz sucha pielucha może świadczyć o odwodnieniu dziecka. Dla noworodka i niemowlęcia to bardzo groźny objaw, zagrażający życiu malca. Odwodnienie towarzyszy wysokiej gorączce, przegrzaniu oraz problemom trawiennym - biegunce i wymiotom.
Jeśli zauważyłaś, że niemowlę moczy mniej niż cztery lub pięć pieluszek dziennie, jedź z nim na SOR - w takim przypadku może być konieczne podanie mu płynów przez kroplówkę.
Wysypka, blada skóra i wiotkość
Gorączka z zimnymi dłońmi i stopami, obrzęk ciemiączek, senność, wiotkość ciała, szybki oddech, blada skóra lub fioletowo-czerwona wysypka, która nie znika po przyciśnięciu do niej szklanki (tzw. test szklanki) może wskazywać na sepsę meningokokową lub zapalenie opon mózgowych.
Te objawy wymagają natychmiastowej wizyty w szpitalu szczególnie u niemowlęcia, ale również u starszego dziecka.
Problemy z oddychaniem, sinienie i utrata przytomności
Zmiana koloru skóry na siny, urata przytomności lub zaburzenia oddychania wymagają natychmiastowej reakcji. Ich przyczyną może być infekcja dróg oddechowych, ale również połknięcie ciała stałego.
O trudnościach z oddychaniem może świadczyć zasinienie skóry i ust (organizm nie dostaje nie dostaje wystarczającej ilości tlenu), ale również nagłe unoszenie się i cofanie klatki piersiowej lub żeber, rozszerzanie nozdrzy, duszenie się lub bardzo szybkie oddychanie (bez przerwy ponad 60 razy na minutę).
Utrata przytomności może również świadczyć o problemach z pracą serca u dziecka. Jeśli dziecko ma jeden z tych objawów, trzeba zabrać je na oddział ratunkowy w celu oceny, aby lekarze mogli zdecydować, czy malec potrzebuje dodatkowych badań lub obserwacji w szpitalu.
Upadek i uraz głowy
Upadek z łóżka czy przewijaka, szczególnie zakończony rozcięciem głowy, wymaga natychmiastowej oceny lekarza. Rozcięcie może wymagać założenia szwów, konieczne jest też zbadanie, czy nie doszło do wewnętrznych urazów głowy.
Bardzo niebezpieczne objawy po upadku z wysokości to utrata przytomności, senność, nieustanny płacz, wiotkość ciała, wymioty, sinienie.
Nietypowy płacz
Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 5 miesięcy i płacze dłużej niż trzy godziny z rzędu i nie jest to typowe dla niego zachowanie ani nie przypomina to kolki (nie ma innych objawów kolki, jak gazy, podkurczanie nóżek, wieczorna pora ataków), powinnaś iść z nim do lekarza.
Najczęstszym poważnym problemem medycznym związanym z nieutulonym płaczem są infekcje dróg moczowych, bardzo częstych u dzieci poniżej 1. miesiąca.