Tego nie kupuj do wyprawki - mamy radzą, co jest niepotrzebne
Rożek
To produkt znajdujący się w czołówce niepotrzebnych rzeczy. Rożek służy owijaniu dziecka, zapewnieniu mu poczucia bezpieczeństwa i warunków zbliżonych do tych z okresu płodowego, ale obecnie mamy wolą używać kokonów czy otulaczy, które spełniają te same funkcje. Rożek wykorzystują jako wyścielenie wózka lub kołderkę - jeśli nie jest za sztywny.
Czytaj również: Kokon dla niemowlaka - czy w ogóle jest potrzebny i jaki wybrać?
Pieluchy flanelowe i tetrowe
Nikt już dziś nie owija dziecka pieluszkami tetrowymi - nawet jeśli rezygnujemy z jednorazówek, wybieramy pieluchy wielorazowe ze specjalnymi wkładami. Pieluchy tetrowe przydają się jako podkładka na przewijak, do otarcia buzi itd. ale do tego wystarczy 3-4 tetry, a nie 50.
Czytaj również: Wyprawka za darmo - zobacz, co dostaniesz
Smoczek
Obecnie wiele mam nie kupuje smoczków, ponieważ zdaniem lekarzy nie jest to wskazane - w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdy uczy się ssać pierś, smoczek może zaburzyć te naukę. Smoczek jest przydatny, jeśli dziecko ma wielką potrzebę ssania, ale są niemowlęta, zwłaszcza te na piersi, które nie tolerują smoczka i wypluwają go.
Przewijak
Przewijak dzieli kobiety - są takie, które nie wyobrażają sobie bez niego życia, i takie, dla których to mebel zabierający przestrzeń, kompletnie nieprzydatny. Rzeczywiście, dziecko można przewinąć na łóżku, ale mocno wtedy obciążą się kręgosłup. Dlatego przewijak wydaje się rozwiązaniem wygodniejszym, ale to oczywiście indywidualna sprawa.
Czytaj również: PRZEWIJANIE DZIECKA w miejscu publicznym - praktyczny poradnik
Siedzisko do wanienki
Wkładka do wanienki ma utrzymywać noworodka w bezpiecznej pozycji zapobiegającej zanurzeniu. Przydaje się mamie, która kąpie dziecko samodzielnie, bez pomocy partnera. Wtedy łatwiej umyć noworodka dwiema rękami. Ale część rodziców doskonale radzi sobie jedną dłonią podtrzymując dziecko, a drugą - polewając jego ciałko wodą. Dla wielu mam, które pytaliśmy o niepotrzebne zakupy, siedzisko do wanienki było na pierwszym miejscu.
Czytaj również: Kąpiel niemowlaka - aktualne zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli małych dzieci
Śpiworek do łóżeczka
Śpiworek to rozwiązanie na zimowe noce, zwłaszcza dla maluchów które lubią się rozkopywać. Ale są mamy, które nigdy nie korzystały ze śpiworka - do okrycia dziecka wystarczy im kocyk lub kołderka. Są też dzieci, które nie lubią mieć zakrytych nóżek i nie potrafią usnąć w śpiworku.
laktator
Laktator teoretycznie przydaje się w czasie nawału oraz wtedy, gdy mama chce odciągać pokarm i podawać go dziecku w butelce. Ale są mamy karmiące piersią, które nigdy nie potrzebowały laktatora. Nawał mija po 3-4 dniach, a jeśli mama nie zamierza zostawiać dziecka z tatą, babcią czy opiekunką, nie potrzebuje laktatora.
Jeśli jednak zdecyduje się na jego kupno na wszelki wypadek, warto kupić na początek najtańszy, ręczny. Jeśli okaże się potrzebny - wtedy można zamienić go na droższy, elektryczny.
Czytaj również: Jak prawidłowo odciągać pokarm - bezbolesne ściąganie mleka z piersi
Osłonki na piersi
Nakładki na piersi spełniają swoje zadanie tylko wówczas, gdy mama ma problem z karmieniem: ma silnie poranione brodawki lub płaskie sutki uniemożliwiające dziecku ssanie. Ale kupowanie nakładek na zapas nie ma sensu, bo jeśli karmienie nie będzie sprawiało mamie i dziecku kłopotów, nie będą potrzebne.
Łóżeczko niemowlęce
Choć to wydaje się dziwne, jest grupa rodziców, którzy nie kupują łóżeczek ze szczebelkami. To osoby, które decydują się na spanie razem z dzieckiem lub stawiają na kupno dostawek do łóżka. Obecnie wiele mam kupuje łóżeczka turystyczne, które łatwo przenosić z miejsca na miejsce (np. z sypialni do salonu), co ułatwia obserwację maluszka.
Czytaj również: Miejsce do spania dla dziecka: pomysły na oryginalne łóżeczko dziecięce
Podgrzewacz do butelek
To gadżet potrzebny mamom, które karmią mlekiem modyfikowanym, ale i one wolą często kupić czajnik z możliwością ustawienia temperatury niż podgrzewacz. Maluszki na mleku mamy nie korzystają z butelki, a tym samym z podgrzewacza. Czasem jednak mamy decydują się na jego zakup przy dużo później, przy rozszerzaniu diety dziecka - wtedy podgrzewają w nim słoiczki z zupkami.
Czytaj również: Jak podgrzewać gotowe dania w słoiczkach dla dziecka? Przegląd podgrzewaczy
Termometr do kąpieli
Termometr do mierzenia temperatury wody w wanience znajduje się na każdej liście wyprawkowej, tymczasem wiele mam twierdzi, że to zbędny wydatek - na szczęście niewielki. Zazwyczaj to, czy woda nie jest za gorąca mierzą wkładając do wody łokieć (skóra jest tam najcieńsza i najbardziej wrażliwa) albo po prostu dłoń.
Czytaj również: 12 akcesoriów do kąpieli, które usprawnią i ułatwią mycie maluszka