Teściowa po narodzinach dziecka - czym cię wkurzy?
Relacje teściowa - synowa nie należą do najłatwiejszych. A sprawa tym bardziej się komplikuje, gdy urodzisz JEJ WNUKA!
Teściowa po porodzie - czym cię wkurzy?
Każda teściowa jest inna, tak jak każda synowa. Być może lubisz swoją i to z wzajemnością, ale idziemy o zakład, że każda młoda mama spotkała się choć z jednym z tych wkurzających zachowań teściowych po porodzie. A może to twoja mama się nimi cechuje i problem z wkurzającą teściową ma tatuś dziecka?
Zobacz też: Jak poprawić relacje z teściową - babcią naszego dziecka?
Zaczynamy! Oto 12 denerwujących zachowań teściowych po narodzinach dziecka!
1. Przedwczesna wizyta na porodówce
Wiele teściowych nie rozumie, że oprócz nowonarodzonego dziecka, TY wciąż istniejesz. A wizyta w celu zobaczenia maluszka, musi być skonsultowana z synową - matką dziecka, która różnie czuje się po porodzie i niekoniecznie musi chcieć się pokazywać całemu światu w nienajlepszym stanie.
2. Całowanie dziecka w usta i po rączkach
Ma prawo cię to razić, bo to TWOJE dziecko. Ale oprócz tego, takie zachowania są po prostu niebezpieczne. Niestety nie każdy to rozumie, a skłonność do takich zachowań, na przekór prośbom młodej mamy, mają właśnie teściowe.
Przeczytaj: Całowanie noworodka w usta - nigdy tego nie rób i nie pozwalaj na to rodzinie!
3. "My miałyśmy gorzej..."
"Teraz to tylko rodzić dzieci...", "A jak były pieluchy tetrowe...", a "Gdzie tam by kiedyś ktoś pomyślał o porodzie rodzinnym...". Niby normalne zdania, ale potrafią wkurzyć. Zwłaszcza, gdy buzują hormony poporodowe. A takimi tekstami rzucają i teściowe i nasze matki.
Warto dać znać, że cię to denerwuje. Fizycznie może było kiedyś łatwiej, ale psychicznie, współczesne mamy są bardziej obciążone chociażby nadmiarem wiedzy, która napawa lękami. Kiedyś chociażby, nikt nie miał pojęcia o SIDS, które spędza młodym mamom sen z powiek.
4. Rady żywieniowe i pielęgnacyjne z poprzedniej epoki
Teściowe bardzo chętnie służą radami z czasów ich macierzyństwa, nie patrzac na to, że świat idzie z postępem, a naukowe doniesienia zmieniają sposoby opieki nad niemowlętami. Mimo to uważają, że tak jak robiły, było dobrze, nie może być lepiej i będą na siłę przekonywać do swoich racji.
Sprawdź: Mieszkanie z teściami - jak żyć pod jednym dachem z rodzicami
5. Komentowanie podobieństwa
Starsze pokolenia uwielbiają publicznie komentować cudzy wygląd, a teściowe są niejednokrotnie w tym mistrzami. Opisują wygląd dziecka, często raniąc mamę, która nie przepada za osobą do której porównują dziecko, lub której uroda jest wątpliwa.
Nie ma co się przejmować, głupimi docinkami. Dziecko zmieni się jeszcze tysiące razy, a i tak jest przecież najpiękniejsze!
6. Bronienie syna przed obowiązkami
"A gdzie tam kiedyś chłop pieluchy zmieniał...", "Twój ojciec nie musiał do ciebie wstawać w nocy...". Takie opinie, choć być może prawdziwe, kopią dołki pod tobą, jako mamą, ale też mogą być podłożem konfliktu z partnerem. Nie pozwól na nie, ale staraj się to załatwić z głową, by nie zrobić z siebie zołzy!
Przeczytaj: Jak dobrze żyć z ziadkami swojego dziecka?
7. Komentowanie porządku
"Ale ta podłoga brudna, tu dziecko niedługo będzie raczkować..." - tak powie zła teściowa. Ta z dobrymi intencjami, gdy ty będziesz z maluszkiem na spacerze, weźmie mopa i zmyje podłogę. Nie miej jej tego za złe, to troska i chęć pomocy, a nie próba wbicia szpili!
8. Konkurowanie z resztą rodziny
Wkurzająca teściowa chce być najlepsza z całej rodziny. Daje słodycze, choć ty nie pozwalasz, kupuje najdroższe prezenty i afiszuje się nimi. Jest fajniejsza niż ty jako mama i ci drudzy dziadkowie. Na siłę! Wprowadza niezdrową konkurecję, która może jedynie rozpieścić dziecko.
Nie daj się wmanewrować w takie sytuacje, bo to droga prowadząca w złym kierunku. Zamiast tego daj teściowej publicznie znać, że rozpieszczanie dziecka nie wyjdzie mu na dobre, a jeśli je kocha nie zawsze może być tą "najlepszą".
9. Bunt utraty poczucia młodości
Jeśli twoja teściowa wcale nie czuje się babcią, chce być młoda i nie postrzegana, jako "seniorka", to też może być denerwujące. Taka babcia, zaczyna się ubierać, jak nastolatka, konkuruje z tobą, w tym, która jest bardziej młodzieżowo ubrana. Może też wcale nie chcieć pomagać przy wnukach, bo przecież "nie mówcie o mnie babcia", "jestem za młoda na babcię"!
Zobacz: Prezenty dla teściowej - propozycje pięknych prezentów dla teściowej na święta
10. Krytykowanie wyglądu synowej po porodzie
Najgorzej jeśli robi to w towarzystwie. Może mówić to jawnie, choć z udawanym urokiem "Oj, przytyło ci się po tej ciąży, taka kobieca się zrobiłaś.". A może w sposób zawoalowany, typu dziurki nie zrobię, a krew wypiję, np. za sprawą porównań - "Synowa Marysi to jak 16-tka, prosto z porodówki wyszła taka chudzinka.". Jeśli taka jest twoja teściowa, to szczerze współczujemy!
11. Traktowanie wnuka jak przedłużenie dzieciństwa syna
Robią tak zwłaszcza te teściowe, które w twoim wieku robiły karierę, lub poświęcały czas głównie mężowi, a teraz pojawienie się wnuka, przypomina im o tym, że coś straciły bezpowrotnie. Bądź tolerancyjna, daj teściowej miejsce w waszym życiu, ale nie pozwalaj na przekroczenie granic.
Czytaj: Mamo, to moje dziecko! Czyli sztuka rozwiązywania konfliktów z babcią
12. Traktowanie lepiej wnuków od córki
Są na to podobno nawet badania amerykańskich naukowców (a na co ich nie ma?). Podobno wnuki od córki podświadomie, kocha się bardziej, bo jest 100% pewności, że to rzeczywiście wnuki. Teoria zabawna, a jednak w większości rodzin działa.
Zobacz: Gdy dziadkowie wtrącają się w wychowywanie dziecka - co robić?
Wnuki od twojej szwagierki, z racji bliskości na linii mama-córka są częściej z babcią, twoją teściową. Ale to nie znaczy, że w trakcie rodzinnych spotkań, twoje dziecko może być gorzej traktowane. Walcz o nie!