Też się tak bawiłaś w dzieciństwie? 7 najlepszych zabaw z kocem
Zabawa w a-kuku
Zabawa w a-kuku najczęściej inicjowana jest przez same dzieci. Już kilkumiesięczne szkraby lubią chować się za kawałkiem tkaniny - może to być pieluszka tetrowa, kocyk lub kołderka. Warto jednak sobie przypomnieć, że zabawa w a-kuku może mieć też inne warianty niż wspomniany. Możemy np. chować się pod kocem razem z dzieckiem, a także chować pod nim różne przedmioty i odnajdować je za chwilę. Roczniakom i 2-latkom z pewnością takie zabawy przyniosą dużo radości!
Przeczytaj także: Zabawy paluszkowe - 9 wyliczanek i wierszyków, które uwielbiają dzieci
Jazda na sankach
Tę zabawę dzieci po prostu uwielbiają (dorośli mają już mniej entuzjazmu;-). Ale do rzeczy - sadzamy dziecko na końcu koca, a sami łapiemy jego dwa rogi i wozimy dziecko po podłodze. Tempo "jazdy na sankach" dostosowujemy do wieku i temperamentu dziecka. Zabawa ma sprawić mu przyjemność, a nie budzić lęk. Większość dzieci jednak po jeździe próbnej domaga się coraz to szybszej jazdy - jady na maksa! I to nas w ogóle nie dziwi. Choć przy starszych dzieciach, które już trochę ważą po kilku wirażach może nam się odechcieć ich ciągnięcia. Cóż się jednak nie robi dla swoich pociech!
Polecamy: Jak zrobić kolorowy ryż i jak się nim bawić z dzieckiem?
Rzeźby z koca
Zabawa w rzeźby z koca to taki inny rodzaj kalamburów. Jedna osoba chowa się pod kocem i przybiera określoną pozę - reszta rodziny musi zgadnąć, co rzeźba przedstawia. Można też bawić się parami. Wtedy druga osoba pomaga pierwszej uformować rzeźbę. W tym drugim wariancie można też oprócz własnego ciała użyć różnych rzeczy, które będą pomocne w przygotowaniu rzeźby np. poduszek, pluszaków itp.
Polecamy: 12 zabaw na skupienie uwagi - jak w czasie zabawy rozwijać koncentrację?
Czołganie się pod kocem
Zabawa, która doskonale wzmacnia obręcz barkową - ale umówmy się, nie o to w niej tak naprawdę chodzi. Liczy się dobra zabawa! Ja w dzieciństwie uwielbiałam się w nią bawić na łóżku chowając się pod narzutą. Bezpieczniej jednak bawić się w nią na podłodze - do czego zachęcamy!
Z większą gromadką dzieci można urządzić zawody, kto wykona to zadanie w najkrótszym czasie.
Można też wykonać dla nich dłuższy tor przeszkód, gdzie czołganie pod kocem będzie tylko jednym z elementów. Niech dzieciaki same wymyślą pozostałe przeszkody.
Polecamy: Zabawy dla dzieci w domu. Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora
Naleśnik
To zabawa, w której możecie wykorzystać koc lub dywanik. Zwijamy dziecko w koc, pozostawiając na zewnątrz tylko jego głowę. Następnie delikatnie rozwijamy zawiniątko. Przed zawinięciem dziecka, możemy też udawać, że smarujemy naleśnik dżemem - łaskocząc je po stopach, brzuszku czy pod pachami. Dopiero tak przygotowane danie zawijamy. Zabawa ta nie sprawdzi się jednak u dzieci, które są nadwrażliwe dotykowo lub nie lubią czuć się skrępowani. W takich sytuacjach najlepiej ją sobie odpuścić i wybrać inną.
Przeczytaj: Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka
Budowanie bazy
To twórcza zabawa, do której dzieci wcale nie potrzebują dorosłych. Takie konstrukcie każdy z nas choć raz robił w swoim dzieciństwie wykorzystując do tego meble, poduszki, koce, narzuty i zabawki. Dziś rodzice coraz częściej kupują dzieciom gotowe namioty typu tipi, pozbawiając je w ten sposób motywacji do takiej zabawy. A szkoda! Własnoręcznie wykonana baza to naprawdę coś dla dziecka! Powód do dumy, okazja do twórczej aktywności i miejsce, w którym chętnie się schowa, znajdując przestrzeń tylko dla siebie.
Przeczytaj: Jak zrobić kolorowy ryż i jak się nim bawić z dzieckiem?
Bujanie w kocu
Na koniec naszego zestawienia wisienka na torcie - bujanie w kocu! Czy jest tu ktoś, kto nie lubił tej zabawy? Nawet mój syn, który jest dzieckiem nadwrażliwym dotykowo tak ją uwielbia, że z mężem wyeksploatowaliśmy już 3 domowe koce. Ale to nie jedyny wariant tej zabawy na szczęście. Można się w nią także bawić nie nadwyrężając zbytnio tricepsów rodziców. Z koca można przecież zrobić hamak lub huśtawkę-kokon.
Polecamy: Idealne na nudę w samochodzie. Wesołe zabawy na podróż z dzieckiem