Tych objawów nigdy nie ignoruj u swojego dziecka
1. Wysoka gorączka
Gorączka, która powinna niepokoić to 38 stopni Celsjusza lub wyższa w przypadku dzieci poniżej 3 miesięcy. U dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy sygnałem ostrzegawczym jest gorączka wyższa niż 38,5 stopnia.
W przypadku dzieci od 6 miesięcy do 2 lat niepokojącym objawem jest temperatura przekraczająca 39 stopni Celsjusza.
Podwyższona temperatura to jedno, ale jeżeli towarzyszy temu obniżony nastrój. Tak, jak dzieci powyżej 2 roku życia, zachowujące się względnie normalnie, mające apetyt i dobrze nawodnione, mogą zaczekać z wizytą u pediatry do następnego dnia, tak dziecko do 3 miesiąca życia z wysoką gorączką wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się dla dziecka zakażenia bakteryjne dróg moczowych, których jednym z objawów jest wysoka gorączka. Nie ignoruj jej.
2. Gorączka nie ustępuje i trwa dłużej niż 5 dni
Podanie środka przeciwgorączkowego dziecku to jedno. Po drugie należy obserwować, czy preparat działa i obniża temperaturę. Jeżeli w ciągu 4-6 godzin gorączka nie spada, należy zadzwonić do pediatry.
Wysoka temperatura, która nie ustępuje, może być objawem silniejszej infekcji. Lekarz może zlecić dokładniejsze badania.
Pamiętajmy, że gorączka wywołana pospolitym wirusem grypy lub zwykłego przeziębienia, mija w ciągu pięciu dni. Jeżeli trwa dłużej, to również jest sygnał, który powinien nas niepokoić.
W przypadku temperatury, która trwa dłużej niż 5 dni, może to być objaw bakteryjnego zapalenia płuc. W takim przypadku do leczenia trzeba włączyć antybiotyk, ale tę decyzję musi podjąć lekarz prowadzący.
Czytaj także: Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na zmierzenie gorączki
3. Wysypka w kształcie pierścienia z białą plamą lub wysypka składająca się z małych czerwonych kropek
Jeżeli zauważymy pod skórą wysypkę o niewielkich rozmiarach, to także jest to niepokojący objaw. Taka wysypka może sygnalizować wiele poważnych schorzeń. Wysypka w kształcie pierścienia z bladą plamą pośrodku może sygnalizować boreliozę.
Wysypka w formie plam to jeden z objawów alergii. Jeżeli do tego dziecko jest nienaturalnie ospałe lub pobudzone, ma trudności z oddychaniem – to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Pamiętajmy także, że siniaki, które pojawiły się bez powodu na skórze dziecka, to także objaw, któremu należy dokładnie się przyjrzeć. Siniaki mogą wskazywać na choroby krwi.
4. Sztywność karku, gorączka, wysypka i ból głowy
Gorączka, której towarzyszy sztywność karku, wysypka przypominająca siniaki lub wyglądająca jak małe czerwone kropki oraz ból głowy, to objawy, których pod żadnym pozorem nie należy ignorować.
Powyższe objawy mogą wskazywać na zapalenie opon mózgowych. Nie lekceważ ich.
5. Nagły ból brzucha i ból brzucha w prawym dolnym rogu
Ból brzucha, który pojawia się nagle i tak samo szybko znika, u małych dzieci poniżej 4 roku życia, może być objawem sygnalizującym, że jedna część jelita wsuwa się pod drugą. Takiemu bólowi brzucha może towarzyszyć gorączka, stolec przypominający galaretkę, a nawet krew w stolcu.
Powyższy ból brzucha u dziecka natychmiast należy skonsultować z lekarzem. Najlepiej udać się od razu do szpitala.
Ból brzucha umiejscowiony w prawym dolnym rogu może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego. Należy przy tym pamiętać, że ból w tym przypadku może promieniować i być odczuwalny na początku w okolicach pępka.
Pamiętajmy, że przy zwykłym wirusie żołądkowym najpierw pojawia się gorączka, wymioty, dopiero po wymiotach odczuwamy silny ból brzucha, a następnie pojawia się biegunka.
Ból brzucha, którego przyczyną jest zapalenie wyrostka robaczkowego, objawia się w pierwszej kolejności biegunką, bólem w podbrzuszu, wymiotami, ponownie bólem brzucha, a na końcu występuje gorączka.
Oczywiście w przypadku silnego bólu brzucha u dziecka, nie ma co zastanawiać się nad kolejnością występujących objawów. Od razu należy udać się do lekarza. Zapalenie wyrostka postępuje dość szybko i wczesna reakcja ma tu ogromne znaczenie.
6. Zmiany skórne
Wszelkiego rodzaju pieprzyki na skórze dziecka, których wcześniej nie było, a dodatkowo ulegają przemianom, również są objawami, które wymagają konsultacji ze specjalistą.
Jeżeli twój maluch ma zmiany skórne od urodzenia, warto przyglądać się im przy każdej kąpieli.
Pieprzyk u dziecka o nieregularnym kształcie, bardziej wypukły, wielokolorowy lub z poszarpanymi brzegami, może wskazywać na raka skóry.
7. Ból głowy z rana lub wybudzający dziecko w nocy
Ból głowy u dziecka, który pojawia się wczesnym rankiem lub wybudza dziecko w środku nocy, może być objawem migreny. Bólom głowy w tym przypadku mogą towarzyszyć nawet wymioty.
Nie mniej, jeżeli nie mamy pewności, czy to rzeczywiście jest migrena, warto skonsultować ten objaw z lekarzem.
Czytaj również: Urazy głowy u dzieci: co robić, by ich uniknąć? [WYWIAD z neurologiem dziecięcym]
8. Suche usta, zapadnięte ciemiączko u niemowląt, sucha skóra, mniejsza ilość oddawania moczu
Suchość w ustach, a dodatkowo mniejsza ilość oddawania moczu, sucha skóra, a w przypadku niemowląt zapadnięte ciemiączko, to typowe objawy odwodnienia.
Odwodnienie to bardzo niebezpieczny stan organizmu, który może prowadzić nawet do utraty życia. W okresie upałów bardzo ważne jest, aby dzieci spożywały odpowiednią ilość płynów.
Jeżeli zaobserwujesz pierwsze objawy odwodnienia u swojego dziecka, nie lekceważ ich. Skonsultuj się z lekarzem.
9. Sine usta
Sine usta lub przebarwienia wokół ust, a dodatkowo problemy z oddychaniem, chrząkające lub gwiżdżące dźwięki wydobywające się z gardła, to objawy zadławienia, astmy lub silnej reakcji alergicznej. Mogą one również wskazywać na krztusiec lub zapalenie płuc.
Jeżeli zaobserwujesz u swojego dziecka sinienie ust i problemy z oddychaniem, nie zwlekaj. Natychmiast zadzwoń pod 112.
10. Spuchnięte wargi, oczy lub opuchnięty język
Obrzęk języka, warg lub oczu, a szczególnie jeżeli towarzyszy im swędzenie i wymioty, to najczęściej objaw silnej reakcji alergicznej.
Efektem obrzęków w ogół ust i języka może być problem z oddychaniem. Nie należy tego ignorować i od razu szukać pomocy pod numerem 112. Istotne w tym przypadku jest szybkie podanie leku przeciwhistaminowego, aby zmniejszyć objawy alergiczne.
11. Utrata przytomności, upadki i złamania
Wszelkiego rodzaju utraty przytomności, nagłe upadki dzieci poniżej 6 miesięcy życia lub starszych, które nas niepokoją, należy skonsultować z lekarzem.
Jeżeli dziecko upadnie, uderzy się w głowę i w najbliższym czasie pojawią się wymioty, nie należy tego bagatelizować. Dziecko powinno zostać przebadane przez lekarza.
W przypadku, gdy po upadku dziecko skarży się na ból ręki, nogi lub innej części ciała, należy udać się do szpitala. Może okazać się, że doszło do złamania.
12. Głęboka rana
Głębokie otwarte rany, których krwawienia nie jesteśmy w stanie zatrzymać w ciągu kilku minut, wymagają szybkiej pomocy medycznej. Zapewne nie obejdzie się bez szycia.
W zależności od urazu należy zadzwonić pod 112 lub udać się z dzieckiem na pogotowie.
Pilna konsultacja lekarska jest również niezbędna w przypadku, gdy dziecko zostanie ugryzione przez zwierzę, a skóra zostanie przebita.