Z jakimi objawami dziecko może pójść do przedszkola czy żłobka
Katar żółty lub zielony
Katar to najczęstszy objaw infekcji, który niestety często jest lekceważony przez rodziców. Bo to „nic wielkiego”, przecież może być objawem alergii…
Zacznijmy od tego, że katar wywołany infekcją może być zaraźliwy – kichając czy wycierając nosek dziecko może przenieść wirusy na zdrowych kolegów. Dlatego malec z katarem powinno zostać w domu, zwłaszcza że to dolegliwość, która znacząco wpływa na samopoczucie dziecka.
Warto też wiedzieć, że katar zielony czy żółty jest ewidentną oznaką infekcji, dlatego nie warto wmawiać wychowawczyni w przedszkolu, że to zwykłe uczulenie: świadczy o tym, że organizm produkuje komórki odpornościowe, czyli rozpoznał infekcję.
Katar sienny, wywołany alergią na pyłki czy inne alergeny nigdy nie jest zabarwiony, lecz przezroczysty.
Czytaj również: Czy dziecko z katarem powinno iść do przedszkola?
Gorączka i stan podgorączkowy
Lekko podwyższona gorączka może świadczyć o tym, że organizm walczy z jakąś infekcją. Dlatego lepiej zostawić gorączkujące dziecko w domu, nawet jeśli temperatura nie przekroczyła 37 st. Taki maluch może wyjść na spacer, ale nie powinien iść do rówieśników – może zarażać i stać się źródłem choroby kolegów.
Warto też pamiętać, że obecnie w czasie trwania pandemii wiele przedszkoli wprowadziło zasadę mierzenia temperatury przy wejściu do placówki.
Niestety, są rodzice, którzy dają maluchowi przed wyjściem z domu lek przeciwgorączkowy – to skrajnie nieodpowiedzialne działanie, które może przynieść szkodę nie tylko innym dzieciom, ale i naszemu własnemu. „Przeziębienie” infekcji czy narażenie osłabionego organizmu na wysiłek, jaką jest zabawa czy zajęcia sportowe w przedszkolu mogą znacząco pogorszyć stan malucha i przyczynić się do rozwoju infekcji.
Warto wiedzieć, że dziecko może pójść do przedszkola lub żłobka dopiero po całej dobie z temperaturą 36,6 st. C.
Kaszel infekcyjny
O ile katar może świadczyć o początkach infekcji, o tyle kaszel może być również objawem jej końca. Kaszel wynikający z infekcji jest zaraźliwy przez około 7 dni. Dlatego dziecko, które zaczyna kasłać i ma inne objawy, jak katar, gorączka, ból mięśni, powinno zostać w domu.
Jednak kaszel to też objaw, który bardzo często utrzymuje się długo po infekcji. Pozostaje ze zdrowym już dzieckiem nawet przez 3-4 tygodnie. To tzw. kaszel poinfekcyjny, który świadczy o regeneracji nabłonka oddechowego po jego ostrym zapaleniu.
Jeśli wiec nasze dziecko przeszło infekcję i od co najmniej 24 godzin nie ma żadnych jej objawów prócz kaszlu, możemy posłać je do przedszkola.
Czytaj również: Przewlekły kaszel u dziecka: przyczyny i leczenie przewlekłego kaszlu u dziecka
Biegunka i wymioty
To oczywiście może być objaw zatrucia, ale w 99 procentach przypadków biegunki wśród małych dzieci jest to objaw infekcji wirusowych atakujących układ pokarmowy.
Rotawirusy są odpowiedzialne za większość biegunek, ponieważ są niezwykle zaraźliwymi patogenami. Dlatego z biegunką powinno zostać w domu. Zatrucie pokarmowe mija zazwyczaj po dobie, więc jeśli na drugi dzień maluch będzie zdrowy, można rozważyć posłanie do przedszkola.
Łzawienie i zaczerwienienie oczu
Jeśli mamy w domu alergika, na pewno jesteśmy przyzwyczajeni do wiosennego łzawienia oczu dziecka. Jeśli jednak problem pojawia się nagle i nie jest związany z porą pyleń, a dodatkowo w oku pojawiła się ropna wydzielina, lepiej nie posyłać dziecka do przedszkola.
Maluch może cierpieć na zapalenie spojówek, którego przyczyną są wirusy. To choroba, którą można się łatwo zarazić.
Czytaj również: Na co najczęściej chorują dzieci? Które choroby zakaźne są najczęstsze? [WYWIAD]
Ból gardła
Bolące gardło nie pojawia się zwykle bez przyczyny. Jego przyczyną może być infekcja górnych dróg oddechowych, wirusowa lub bakteryjna. Choroby te łatwo się przenoszą, więc dziecko z bolącym gardłem może stanowić ryzyko dla innych dzieci.
Warto wiedzieć, że ból gardła może być też objawem choroby zakaźnej, o które w żłobkach i przedszkolach nietrudno.
Czytaj również: Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych
Ból ucha
To objaw, który najczęściej wiąże się z infekcją. Zdarza się, że podobne dolegliwości może wywołać np. obecność ciała obcego w uchu, jeśli jednak dziecko budzi się w nocy z powodu bólu, ma gorączkę i inne objawy infekcji, raczej musimy liczyć się z koniecznością pozostawienia go w domu.
Ból ucha może być oznaką zapalenia, więc trzeba to koniecznie skonsultować z pediatra.
Wysypka
Gdy w przedszkolu panuje ospa lub bostonka, zazwyczaj wiemy o tym od innych rodziców, Ale co jeśli nasze dziecko jest tym pierwszym? Aby nie zarazić innych dzieci, lepiej pozostawić malca w domu.
Wysypka pochodząca od choroby zakaźnej różni się od wysypki alergicznej tym, że towarzyszy jej gorączka, złe samopoczucie dziecka. Dziecko z takimi objawami musi nie tylko zostać w domu, ale i być skonsultowane przez lekarza.