
Zalety spaceru w ciąży
Spacer w ciąży o nieurazowy „sport”, który nie jest zbyt forsowny (możesz zawsze zwolnić tempo chodzenia) i relaksujący. Ale to niejedyne jego zalety.

Spacer obniż poziom glukozy we krwi
Chodzenie może obniżyć ryzyko cukrzycy ciążowej nawet o 20% w I i II trymestrze ciąży, ponieważ już po 25-40 minutach marszu spada znacząco poziom glukozy we krwi. Badania naukowców z George Washington University przekonują, że wystarczą trzy 15-minutowe przechadzki po każdym posiłku.
Czytaj również: Normy poziomu cukru we krwi - kiedy rozpoznaje się cukrzycę ciążową

Spacer pomaga dbać o wagę w ciąży
Ciąża często wiąże się z przybieraniem na wadze. Regularne spacery pomagają utrzymać wagę na odpowiednim poziomie, ponieważ ułatwiają trawienie i spalają kalorie.
To ważne, bo otyłość w ciąży jest nie tylko niezdrowa dla mamy i dziecka, ale i utrudnia poród oraz gojenie się np. ran po nacięciu czy cesarce.
Aby zapobiec przybieraniu na wadze lekarze zalecają wykonywanie 10 000 kroków dzienne – jeśli masz krokomierz, łatwo ci będzie tego pilnować.
Czytaj również: Waga w ciąży: ile można przytyć w ciąży?

Spacer wzmacnia mięśnie biorące udział w porodzie
Chodzenie wpływa na mięsnie krocza i okolic biorących udział w porodzie. Elastyczne i mocne mięśnie dna miednicy i macicy ułatwiają dziecku przedostanie się na świat, a matce zapewniają szybszy poród i mniejsze powikłania po ciąży, jak nietrzymanie moczu.
Spacer, jak pokazują badania, zwiększa szanse na mniej bolesny poród poprzez trening oddechowy.
Czytaj również: Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy - jak i dlaczego warto je ćwiczyć?

Spacery zapobiegają nadmiernemu przyrostowi wagi dziecka
Nowe badania pokazują również nieznany dotąd korzyść ze spacerów. Okazuje się, że chodzenia wpływa również na wagę nienarodzonego dziecka.
Aktywność, w tym marsz, wpływa pozytywnie na wagę płodu, a to jest istotne przy zapobieganiu makrosomii i urazom okołoporodowym u noworodka, takich jak dystocja barkowa czy hipoglikemia.
Czytaj również: Ciężka praca w ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku - nie zgadniesz w jaki sposób!

Spacer zapobiega depresji porodowej
Spacer zmniejsza ryzyko depresji poporodowej i baby blues. badania pokazują, że kobiety, które chodziły 200 minut tygodniowo, miały więcej energii, miały lepsze samopoczucie i rzadziej cierpiały na depresję.
Chodzenie pomaga poprawić nastrój, ponieważ zwiększa przepływ krwi i krążenie krwi w mózgu i ciele.
Czytaj również: Te znane mamy przyznały się do depresji poporodowej. Gwiazdy mówią wprost o tym, co przeszły!