Zmysłowe dziecko czyli kiedy rozwijają się poszczególne zmysły u dziecka?
Równowaga
Błędnik kształtuje się już w 8. tygodniu ciąży, kiedy kształtuje się ucho wewnętrzne. Między 14. a 15. tygodniem dziecko ćwiczy zmysł równowagi, gdy mama się porusza. W 5. miesiącu ciąży zmysł równowagi jest już wykształcony.
Twoje gwałtowne ruchy (np. bieganie) mogą u maleństwa wywołać niepokój. Kiedy spacerujesz, pływasz, wolno tańczysz, odpoczywasz w bujanym fotelu lub na ogrodowej huśtawce – dziecku jest lepiej.
Rodzący się człowiek ma równowagę niedoskonałą, ale będzie ją trenował m.in. pod-zas nauki raczkowania i chodzenia.
Słuch
W życiu płodowym słuch rozwija się najlepiej ze wszystkich zmysłów. Zaczątki uszu powstają już w 2. miesiącu, ale ucho wewnętrzne rozwija się pomiędzy 4. a 5. miesiącem. Zmysł słuchu zaczyna w pełni funkcjonować od początku trzeciego trymestru: od 26.–28. tygodnia ciąży dziecko reaguje – poruszeniem się, przyspieszonym tętnem – na zewnętrzne bodźce słuchowe.
To dlatego, że wody płodowe nie są szczelną barierą dla dźwięków i dziecko słyszy stale rytm serca mamy oraz inne dźwięki pochodzące z jej ciała, jej głos, który rejestruje (jako wibracje), zanim go usłyszy. Rozpoznaje intonację, rytm i emocjonalne zabarwienie słów.
Po urodzeniu tak jak smak mleka i zapach mamy, jej głos będzie „znakiem rozpoznawczym” dla maluszka, dając mu poczucie bezpieczeństwa.
Noworodki rozpoznają ponoć te same dźwięki, które słyszały w trzech ostatnich miesiącach ciąży i uspokajają się przy nich. Jeśli zależy ci na tym, żeby wspomóc rozwój swojego dziecka, słuchaj w ciąży muzyki klasycznej. Słuchanie utworów Bacha czy Mozarta korzystnie wpływa na rozwój inteligencji dziecka. Harmonijne dźwięki muzyki klasycznej mogą w przyszłości pomóc w nauce języków obcych.
Smak
Ten zmysł rozwija się, gdy maleństwo zaczyna łykać wody płodowe, czyli około 13. tygodnia ciąży. Ale dużo wcześniej kształtują się narządy, które będą odpowiedzialne za odbiór wrażeń smakowych: w 4. tygodniu ciąży dziecko ma jamę ustną, w 7. tygodniu zaczątki ust.
W 5. miesiącu kubki smakowe są już aktywne. Dziecko wtedy intensywnie połyka wody płodowe – chętniej i częściej, gdy zjesz coś słodkiego
Wzrok
Już 3. tygodnie po zapłodnieniu zarodek ma zawiązki oczu. Od 6. tygodnia można zobaczyć ich zarys.
Około 7. tygodnia mózg tworzy wypustki zalążków nerwów wzrokowych. Po bokach głowy pojawiają się dwie czarne plamki – to początek oczu, które z czasem przesuną się w dół twarzy, we właściwe miejsce.
W 8. tygodniu zaczynają rosnąć powieki, w 10. tygodniu ten proces się kończy i powieki się sklejają. Dziecko ponownie otworzy oczy dopiero ok. 28. tygodnia. Ok. 9. tygodnia tworzą się źrenice.
Od 26. tygodnia ciąży płód reaguje na światło zmianą rytmu serca i poruszaniem się. W 6. miesiącu gałka oczna porusza się w górę, w dół oraz w bok. Maleństwo wyraźnie reaguje na ostre światło. W III trymestrze ciąży płód odróżnia odcienie jasne oraz ciemne, ponieważ skóra na twoim brzuchu przepuszcza rozproszone światło.
W 33. tygodniu ciąży wykształca się u płodu odruch zwężenia źrenic pod wpływem światła.
Węch
Zawiązki nosa pojawiają się już w 4. tygodniu ciąży, w 7. widoczny jest jego zarys, a tydzień później – koniuszek nosa. Około 9. tygodnia jest już na miejscu nerw węchowy oraz widoczne są dziurki w nosie.
W 26. tygodniu dziecko zaczyna wdychać i wydychać wody płodowe, przygotowując się do oddychania. Malec reaguje na zapach płynu owodniowego. W III trymestrze nos malucha ostatecznie się kształtuje.
Jest lekko zadarty i dość płaski, a zatem doskonale dostosowany do oddychania podczas ssania maminej piersi. W chwili narodzin twoje dziecko będzie już miało wykształcony węch i rozpozna twój zapach.
Dotyk
Już w I trymestrze ciąży pojawia się zmysł dotyku. Pierwsze receptory powstają, kiedy dziecko ma 8 tygodni. Najpierw występują one w jamie ustnej, a następnie na palcach.
Około 60. dnia od zapłodnienia dłoń maleństwa może zaciskać się w piąstkę. A już w 14. tygodniu pojawiają się nerwy, umożliwiające połączenie mózgu z innymi partiami głowy i ramion.
W 28. tygodniu ciąży powstają opuszki palców wrażliwe na dotyk. Aż do narodzin najmniej wrażliwe na dotyk pozostaną czubek i boki głowy, czyli części najbardziej narażone na ucisk podczas porodu.
W III trymestrze dotyk już tylko się doskonali. Maleństwo dotyka ścian macicy, chwyta pępowinę, rączkami poznaje również swoją głowę, twarz i stopy. W 6. miesiącu dziecko umie już odwracać główkę i ssać kciuk. Bardzo lubi chwile, gdy dotykasz i głaszczesz swój brzuch.