Tak zachowuje się narcystyczna matka. 4 zachowania, którymi wyrządza dziecku krzywdę

2024-06-25 16:48

Gdy kobieta o narcystycznej osobowości zostaje matką, swoim zachowaniem może bardzo skrzywdzić dziecko. W końcu narcyz jest przekonany o swojej wyjątkowości, nie wykazuje empatii w stosunku do innych - skupia się wyłącznie na sobie i swoich potrzebach. Ten opis raczej nie pasuje do troskliwej mamy.

Tak zachowuje się narcystyczna matka. 4 zachowania, którymi wyrządza dziecku krzywdę
Autor: Getty Images Tak zachowuje się narcystyczna matka. 4 zachowania, którymi wyrządza dziecku krzywdę

Na pewno słyszałaś mit o Narcyzie. Jego bohater, niezwykłej urody myśliwy, zakochał się we własnym odbiciu. Tak długo się w nie wpatrywał, nie mogąc dosięgnąć swojej twarzy, aż w końcu umarł. To właśnie z tą historią związany jest termin "osobowość narcystyczna".

Narcyz zawsze jest zadowolony z siebie, beztroski, uważa, że jest najlepszy i wyjątkowy. Osoby o osobowości narcystycznej myślą, że są istnym cudem świata. Nie jest im znane coś takiego, jak poczucie winy czy empatia. Bywają przez to aroganckie i łatwo je urazić. Nie potrafią reagować na krytykę, bo przecież są idealne. Narcyz nie popełnia błędów, on wszystko robi tak, jak należy. To inni się mylą.

Gdy kobieta o osobowości narcystycznej zostaje matką, jej cechy mogą mieć olbrzymi wpływ na jej dzieci. To, jak się się zachowuje dalekie jest od rad specjalistów od wychowywania, a i większość "zwykłych" rodziców instynktownie czuje, że to ścieżki, którymi nie należy podążać. A narcyz nic sobie z tego nie robi.

Które zachowania narcyza odbijają się na jego dzieciach?

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Narcystyczna matka nie czuje empatii

Kobietom o osobowości narcystycznej często brakuje empatii. Kiedy zostaje mamą, nie potrafi wczuć się w potrzeby swojego dziecka i okazać mu wsparcia emocjonalnego, którego potrzebuje.

Prowadzi to do sytuacji, że narcystyczna mama może wręcz bagatelizować uczucia swojego dziecka. Odtrącać je, jakby nie były ważne. Przez to nie słyszy jego potrzeb i nie interesuje jej jego zdaniem.

Przeczytaj także: 3 błędy wychowawcze, które zwiększają agresję dziecka. Unikaj ich jak ognia

Dziecko jest akceptowane, gdy spełnia oczekiwania matki

Narcystyczna matka okazuje dziecku miłość warunkową. Akceptuje je w pełni tylko wtedy, gdy spełnia ono jej oczekiwania. Kiedy tak jest, okazuje dziecku nawet pozytywne uczucia.

To zachowanie prowadzi do sytuacji, że dziecko wciąż szuka potwierdzenia, że mama je kocha. Stara się spełniać wszelkie oczekiwania rodzicielki, aby była zadowolona i szczęśliwa. Często samemu zapominając o swoich potrzebach, uczuciach i szczęściu. To także życie w ciągłym strachu przed odrzuceniem, brakiem miłości i wsparcia.

Przeczytaj także: Nie popełniaj tego błędu. Szybko nauczysz dziecko samodzielności i niezależności

Mama-narcyz krytykuje dziecko

Matki o osobowości narcystycznej często przenoszą swoje problemy na dziecko. Krytykują własną niepewność i wady, które dostrzegają w swoim dziecku.

Taka projekcja może powodować u dziecka zwątpienie we własną pewność siebie i dezorientację. Takie dzieci są często winione za błędy innych.

Przeczytaj także: "Dlaczego jesteś smutny" to złe pytanie. Tak rozmawiaj z dzieckiem, by uzyskać odpowiedź

Narcyz manipuluje emocjami

Matka o osobowości narcystycznej może stosować wobec dziecka, jak i całej rodziny taktykę manipulacji emocjami. Być może nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę, ale uderza w czułe miejsca, minimalizuje uczucia dziecka i zaprzecza jego emocjom. Wykorzystuje też poczucie winy dziecka.

Matka chce w ten sposób sprawować kontrolę absolutną nad dzieckiem i utrudnia mu zaufanie do własnego osądu.

Matka, która ma osobowość narcystyczną lub podejrzewa, że ją ma, powinna poszukać wsparcia u terapeutów lub grup wsparcia. Zrozumienie manipulacyjnych zachowań to pierwszy krok, aby ustanowić zdrowe zasady. Specjalista może też pomóc dziecku, gdyż dla niego radzenie sobie z narcystyczną osobowością matki może być niezwykle trudne pod względem emocjonalnym i psychologicznym.

Przeczytaj także: Tych 7 słów unikaj jak ognia. Ranią dziecko na całe życie

Kluczowe jest wsparcie bliskich

Dziecko szuka u mamy bezwarunkowej akceptacji, chciałoby, aby była bezpieczną przystanią, która będzie zawsze po jego stronie. Niestety mama-narcyz na pierwszym miejscu stawia siebie, a nie własne dzieci.

Empatia i dobre uczucia względem innych nie pojawią się z automatu po porodzie. Mama o osobowości narcystycznej powinna skorzystać ze wsparcia specjalistów. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, ponieważ narcyz najczęściej uważa, że żadnej pomocy nie potrzebuje. Dlatego tak ważna jest rola bliskich - nie tylko jeśli chodzi o sprawienie, aby na terapię wybrała się mama-narcyz, ale przede wszystkim o zapewnienie pomocy jej dziecku.

Przeczytaj także: Niepozorne uwagi zmieniają wychowanie w tresurę. Psycholog: "Od lat dyscyplinują całą rzeszę kobiet"

Quiz. Najbardziej wkurzające teksty, które słyszałeś od rodziców. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 15
Na początek zaglądamy do kuchni. Potrafisz dokończyć to powiedzonko? "Zjedz mięsko, zostaw..."