Karmienie niemowlaka

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Temperatury rosną, więc na mamowych grupach jest wysyp pytań o dopajanie. Babcie ze zdziwieniem pytają, czemu maluch nie dostaje do picia wody, w końcu mleko to jedzenie, a nie picie. Położna i doradczyni laktacyjna rozwiewa wątpliwości.
Karmienie butelką na początku może wydawać się skomplikowane, dlatego budzi wśród rodziców wiele pytań i wątpliwości. Wyjaśniamy, jaką temperaturę powinno mieć mleko modyfikowane, jak często karmić niemowlę, jak ułożyć dziecko do karmienia, co zrobić, gdy mu się nie odbija.
Rodzajów mleka modyfikowanego jest wiele, ponieważ nie ma jednej mieszanki idealnej dla każdego dziecka. Przed wyborem trzeba skonsultować się z lekarzem, a także wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Sprawdźcie, jakie mleko modyfikowane wybrać dla noworodka, a jakie dla starszego niemowlęcia.
Sterylizacja butelek do karmienia jest bardzo ważna w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia - dopóki nie skończy ono pół roku. Później wystarczy po prostu dokładne mycie i wyparzanie. Kiedy dziecko ukończy roczek i pozbędzie się już skłonności do pleśniawek czy stanów zapalnych jamy ustnej, będzie można zapomnieć o tych zabiegach. O czym należy pamiętać podczas sterylizacji butelek? Jak prawidłowo wysterylizować butelkę? 
Zanim maluszek się rozpłacze, bo jest głodny, wysyła inne sygnały świadczące o tym, że chce jeść. Nie tak trudno je rozpoznać.
Młoda mama pozwała linie lotnicze za to, że nie pozwolono jej wnieść na pokład samolotu laktatora. Kobieta stwierdziła, że nie tylko czuła się niekomfortowo bez możliwości odciągnięcia pokarmu dla dziecka, ale też, że brak laktatora tak ją zestresował, że wpłynął negatywnie na cały proces karmienia piersią.
Jeśli poszukujesz naturalnych sposobów na zwiększenie ilości pokarmu w piersiach, dobrze trafiłaś. Pamiętaj, by pić nie więcej niż 3 szklanki naparów ziołowych na w ciągu doby.
Gdy rodzi się dziecko, rodzice robią wszystko, żeby było bezpieczne. Przed oczami mamy całą masę zagrożeń czyhających na małą, kruchą istotkę. Czasami jednak z nadmiaru ostrożności, robimy błędy, które mogą nam utrudniać rodzicielskie zadania. Jeden z takich scenariuszy ma często miejsce podczas karmienia piersią.
Logopedka wzięła pod lupę popularne w sprzedaży gadżety dla małych dzieci. Przestrzega, ponieważ ich nadużywanie zamiast pomagać - może szkodzić. Zwłaszcza jeśli chodzi o naukę jedzenia.
Nie da się ukryć, że opieka nad niemowlęciem jest wykańczająca. Nieprzespane noce i ciągła gotowość do opieki nad maluszkiem w ciągu dnia sprawiają, że młode mamy cierpią na niedostatek energii. Czy w związku z tym mogą pomagać sobie energetykami? Czy napoje energetyczne są dozwolone podczas karmienia piersią?
Owocowe musy w tubce to produkt, który w dzisiejszych czasach kupuje niemal każdy rodzic. Nader chętnie dawane są też małym dzieciom przez dziadków jako tzw. zdrowe słodycze. Jak się jednak przekonała pewna babcia nie zawsze taka przekąska ma wiele wspólnego ze zdrowiem. Po otworzeniu opakowania spotkała ją niemiła niespodzianka.
Pediatrka pokazała szokujące zdjęcia niemowlęcia, które przez błędy dietetyczne rodziców, znalazło się w szpitalu. Zaapelowała przy tym do wszystkich o udostępnianie jej posta, by inni opiekunowie wiedzieli, czego absolutnie nie wolno robić.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.