800 plus to zwaloryzowane świadczenie dla rodziców, które było jedną z ostatnich obietnic wyborczych poprzedniego rządu. Prawo i Sprawiedliwość jednak nie otrzymało większości głosów w kolejnych wyborach parlamentarnych, a opozycja twierdzi, że nie będzie zabierać tego, co było dane. Pojawiają się jednak głosy, że warunki przyznawania 800 plus mogą zostać zmienione.
800 plus nie dla wszystkich?
Po wyborach parlamentarnych do władzy doszła opozycja. Zjednoczona Prawica nie otrzymała większości głosów, co wywołało szereg pytań o dalsze wypłacanie świadczeń, które zapewnił rodzinom PiS. Liderzy opozycji twierdzą jednak, że nie będą zabierać tego, co już zostało dane ludziom. Pojawiają się jednak głosy, że świadczenie 800 plus powinno być przyznawane wyłącznie rodzicom pracującym.
"Powinniśmy dążyć do tego, aby 800 plus przysługiwało tylko tym osobom, które pracują, którzy są zatrudnieni, którzy są aktywni zawodowo" - powiedział polityk PSL Miłosz Motyka. Według polityka wszyscy rodzice mieliby otrzymywać 500 plus, natomiast podwyżkę tylko ci, którzy pracują.
Na razie nie wiadomo, jak do tego pomysłu ustosunkują się inni politycy opozycji.
Od kiedy 800 plus?
800 plus to zwaloryzowane świadczenie 500 plus, które rodzice będą otrzymywać od 1 stycznia 2024 roku. Pieniądze należą się na każde dziecko do 18. roku życia i są wypłacane regularnie co miesiąc na konto wskazane we wniosku. Nie mogą jednak wpływać na konto oszczędnościowe.
Nowe świadczenie, o 300 złotych wyższe niż dotychczas, będzie przyznawane rodzicom automatycznie. Nie trzeba składać wniosku, by otrzymać więcej pieniędzy. Rodzice, którzy nie otrzymają w styczniu 800 plus, otrzymają wyrównanie najpóźniej do końca lutego 2024 roku.
Wypłaty świadczenia 800 plus zostały przyjęte przez Sejm, nie powinny więc zostać odebrane. Zasady przydzielania świadczeń mogą jednak ulec zmianie i o tym myśli opozycja.