Kalkulator dni płodnych - kiedy są dni płodne? Wypróbuj kalendarz dni płodnych

2020-09-21 14:52

Kalendarz i kalkulator dni płodnych to przydatne narzędzie, za pomocą którego szybko wyznaczysz dni płodne. W ten sposób zwiększysz szanse na zajście w ciążę lub jej unikniesz. Skorzystaj z kalkulatora.

Kalkulator dni płodnych
Autor: Redakcja Kalkulator dni płodnych pomoże ci wyliczyć, kiedy jest największe prawdopodobieństwo na poczęcie dziecka.

Kalkulator dni płodnych zastępuje dawne metody obliczania owulacji. Kiedyś, aby wyznaczyć dni płodne i niepłodne, musiałaś prowadzić kalendarzyk i uważnie obserwować organizm. Obecnie nie musisz mierzyć temperatury i badać śluzu, choć to stara i sprawdzona metoda. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie obliczyć dni płodne, skorzystaj z kalkulatora dni płodnych, który wyliczy, kiedy możesz spodziewać się owulacji.

Spis treści:

  1. Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych
  2. Jak działa kalkulator dni płodnych?
  3. Kiedy według kalendarza dni płodnych dochodzi do owulacji?
  4. Jak obliczyć dni płodne bez kalkulatora?
  5. Jakie objawy dają dni płodne?

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Wczesne objawy ciąży

Jak działa kalkulator dni płodnych?

Kalendarz dni płodnych opiera się na dwóch niezbędnych danych: długości cyklu menstruacyjnego oraz dacie pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Kalkulator owulacji, na podstawie wpisanych przez ciebie danych, obliczy twoje dni płodne oraz niepłodne, w czasie których stosunek seksualny nie powinien zaowocować poczęciem dziecka.

Kiedy według kalendarza dni płodnych dochodzi do owulacji?

Przyjmuje się, że dni płodne przypadają na okres owulacji. W czasie owulacji dojrzała komórka jajowa uwalnia się z jajnika, a następnie przemieszcza się do jajowodu. Tam może nastąpić zapłodnienie.

Kobieca komórka żyje tylko 6-12 godzin. Dlaczego w takim razie dni płodnych jest aż 5, a nawet więcej? Powodem jest dłuższa, bo kilkudniowa żywotność męskich plemników – mogą one żyć nawet 4-6 dni. To pozwala na zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem, który dotarł do niej albo w dobie owulacji, albo 1-4 dni przed nią, lub też 1-2 dni po niej. Dlatego tak naprawdę okres kobiecej płodności jest dłuższy.

Nasz kalkulator dni płodnych bierze pod uwagę długość życia plemników, dlatego wskazuje 6-7 dni, w których potencjalnie możesz zostać mamą. Pamiętaj, jeśli nie chcesz zajść w ciążę, kalendarz dni płodnych nie zastąpi antykoncepcji.

Jak obliczyć dni płodne bez kalkulatora?

Dni płodne wypadają zwykle w połowie cyklu menstruacyjnego. Przeciętnie cykl trwa 28 dni, więc na 14 dzień cyklu przypada owulacja. Za dni płodne uznać można do 4 dni przed owulacją i do 2 dni po niej. Obliczanie dni płodnych nie jest więc trudne, jeśli znasz długość swojego cyklu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe wyliczenie terminu dni płodnych, zakładając że pierwszy dzień miesiączki wypada 1 sierpnia

  1. Cykl menstruacyjny zazwyczaj trwa 28 dni (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki). Kolejna miesiączka zacznie się zatem 29 sierpnia.
  2. Owulacja wypadnie 14 dni przed kolejna miesiączką, czyli 15 sierpnia.
  3. Dni płodne zazwyczaj wypadają 4 dni przed owulacją i do 2 dni po niej, więc będą od 11 sierpnia do 17 sierpnia.

Jakie objawy dają dni płodne?

Dni płodne możesz stwierdzić, obserwując swój organizm. Charakterystycznym objawem wskazującym na dni płodne jest śluz płodny, czyli przezroczysta, bardzo rozciągliwa wydzielina z pochwy. W czasie owulacji często obserwuje się również podwyższenie temperatury ciała kobiety o ok. 0,2ºC (czyli dwie  „kreski”). Oznaką dni płodnych może być również ból owulacyjny w okolicy jednego z jajników. Jeśli objawy płodności nie są dość wyraźne lub kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe, warto wykonać test owulacyjny, który konkretnie wskaże dni płodne. Specjaliści twierdzą, że najlepszym sposobem na zajście w ciążę jest częste współżycie, czyli co 2-3 dni.

Polecamy też:

Kalendarz miesiączkowyKalkulator ciążyKalkulator porodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza