Na wstępnie zaznaczmy, że na podstawie bólu piersi nie można wnioskować, czy doszło do zapłodnienia. Potwierdzić je może tylko test ciążowy lub test z krwi (beta-hCG). Jednak ból piersi może sygnalizować, że jesteś w ciąży.
Niestety, ból piersi we wczesnej fazie ciąży jest bardzo zbliżony do tego przed okresem. Dlatego łatwo go pomylić.
Spis treści
- Dlaczego piersi bolą na początku ciąży i przed okresem?
- Ból piersi w ciąży - relacje mam
- Ból piersi w ciąży - jak sobie radzić?
- Ból piersi - kiedy się niepokoić?
Dlaczego piersi bolą na początku ciąży i przed okresem?
Pierwsze objawy ciąży są sprawą bardzo indywidualna i każda kobieta może odczuwać je inaczej. Zazwyczaj jeśli doszło do zapłodnienia już kilka dni po nim może pojawić się mrowienie i tkliwość piersi, zwłaszcza w okolicach brodawek sutkowych.
W przypadku ciąży - narasta i zazwyczaj przyszła mama odczuwa tkliwość piersi aż do trzeciego trymestru. Piersi mogą także powiększyć, co zazwyczaj następuje między 3. a 8. tygodniem ciąży.
Bolesność, tkliwość, często powiększenie lub uczucie mrowienia są naturalną reakcją organizmu zarówno przed miesiączką jak i we wczesnej fazie ciąży. Piersi mogą także boleć w połowie cyklu. Jest to reakcja na gwałtowny spadek estrogenów i wzrost progesteronu w organizmie. W wyniku tego tkanka gruczołowa zaczyna zatrzymywać wodę w organizmie.
Kobiety często określają ból jako tępy, kłujący. Nasila się on przy zakładaniu i zdejmowaniu stanika. Co ważne ból piersi przed okresem nie zawsze musi być taki sam - wiele zależy od stężenia hormonów w organizmie.
W przypadku ciąży może być to inny rodzaj bólu, nie jest on bowiem wywołany spadkiem estrogenów. Ich poziom znacznie wzrasta na początku ciąży. Dlaczego więc piersi bolą? Otóż zaczynają wytwarzać się w nich kanaliki mlekowe - mówiąc krótko przygotowują się do wytwarzania mleka i karmienia piersią. Ten ból będzie dokuczliwy zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, jednak może doskwierać przez całą ciążę.
Innymi objawami ciąży, widocznymi właśnie po piersiach, będzie ich powiększenie, ciągnięcie - zwłaszcza po zdjęciu stanika, ściemnienie brodawek sutkowych oraz pojawienie się na piersiach widocznych żył.
Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?
Nadmiar wody w organizmie - jak w ciąży pozbyć się nadmiaru wody?
Ból piersi w ciąży - relacje mam
Ból piersi jest odczuciem bardzo subiektywnym i indywidualnym. Z wypowiedziach mam na różnych grupach wynika, że wiele kobiet na samym początku nie odczuwały bólu piersi, choć nie wiedziały, że są w ciąży, a okres się zbliżał.
Te panie, które ból odczuwały, twierdziły, że ma on inny charakter. - Był zupełnie inny. Przed okresem piersi bolały mnie, ale we wczesnej ciąży - tak jakby ciągnęły do dołu - pisze Aga.
- Mnie piersi w ogóle nie bolały, ale za to ozdobiły je wychodzące żyły - dodaje Sylwia.
Tak więc drogie mamy - ile nas jest, tak różne mogą być odczucia. W celu potwierdzenia ciąży najlepiej wykonać test beta-hCG z krwi, który jest najbardziej wiarygodny.
Ból piersi w ciąży - jak sobie radzić?
Należy pamiętać, że jest on naturalny i nie stresować się jego pojawieniem. Warto też zadbać o skórę, żeby później nie pojawiły się rozstępy. W tym celu stosuj oliwkę lub krem na rozstępy po każdym prysznicu, najlepiej każdego dnia na noc. Pomóc także mogą chłodne (nie zimne) okłady.
Ból piersi - kiedy się niepokoić?
Ból piersi może utrzymywać się całą ciążę. Jeśli po porodzie piersi nadal bolą, a dziecko ssie je często, to może on świadczyć o niewłaściwym przystawianiu dziecka do piersi. Może także zwiastować nawał pokarmu, albo zapalenie piersi (jeśli towarzyszy mu gorączka).
Kiedy objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się, niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub położną. Pamiętaj, że zapalenie piersi jest leczone antybiotykami.
Bolesność piersi nie związana z ciążą i miesiączką, pojawienie się różnych zmian na piersiach - zarówno na skórze, na brodawkach, jak i wyczuwalne zgrubienia w piersiach są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Warto wtedy wykonać USG piersi.
Pojawienie się wydzieliny z gruczołów jest naturalne tuż przed porodem. Jednak wydzielina sącząca się z piersi w innych sytuacjach również jest wskazaniem do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Ból piersi mogą powodować także torbiele, cysty, brodawczaki i mastopatia.
Czytaj: Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?
Kalkulator miesiączkowy
Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.
Krok 1/2
Wybierz średnią długość cyklu: