Czy kobieta w ciąży może być matką chrzestną? Ksiądz postawił sprawę jasno

2024-10-22 13:53

Czy będąc w ciąży, można zostać matką chrzestną? Takie pytanie jedna z internautek zadała znanemu z TikToka księdzu Sebastianowi Picurowi. Duchowny dał szybką i jasną odpowiedź. Niestety, nie dla wszystkich była satysfakcjonująca.

Czy kobieta w ciąży może być matką chrzestną? Ksiądz postawił sprawę jasno

i

Autor: Getty images Czy kobieta w ciąży może być matką chrzestną? Ksiądz postawił sprawę jasno

Ksiądz Sebastian Picur z sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie prowadzi bardzo popularny kanał na TikToku pod nazwą @ks.sebastianpicur. Aktualnie obserwuje go ponad 843 tysięcy osób. Duchowny publikuje w nim krótkie filmiki, w których odpowiada na różne pytania internautów związane z wiarą. Nie unika przy tym trudnych i kontrowersyjnych tematów związanych z wiarą i rodzicielstwem jak np. dziecko przed ślubem czy rozpacz matki po poronieniu. Teraz odniósł się do kolejnej kwestii - tym razem dotyczyła ona chrztu.

M jak mama - formalności po porodzie

Czy kobieta w ciąży może zostać chrzestną? Ksiądz odpowiada

Jedna z fanek duchownego zapytała: „Czy będąc w ciąży mogę być chrzestną?”.

„Kobieta żyjąca w małżeństwie sakramentalnym i będąca w ciąży jak najbardziej może być matką chrzestną” – odpowiedział jej duchowny.

Odpowiedź księdza była jasna i konkretna, przez co przypadła do gustu wielu obserwatorom, ale co warto podkreślić - nie wszystkim.

Zdrowie nienarodzonego dziecka zagrożone? Polski przesąd

Przy okazji tego pytania do tablicy został przywołany temat żywego jeszcze w naszym kraju zabobonu, jakim jest przekonanie, że jeśli matką chrzestną jest kobieta w ciąży, to życie jej nienarodzonego dziecka będzie zagrożone.

„Wiem że to przesądy, ale trzymając dziecko do chrztu byłam w ciąży. Idealnie w dniu chrztu świętego serduszko mojego dziecka przestało bić” – napisała w komentarzu jedna z obserwatorek.

Były też takie, które ze smutkiem przyznały, że przez to, że były w ciąży, ominął ich zaszczyt zostania czyjąś matką chrzestną.

„Ja nie zostałam poproszona, bo byłam w ciąży, a to zwiastuje śmierć dziecka w brzuchu”.

„Przez to że byłam w ciąży, nie zostałam chrzestną” – pisały.

Widać, że mimo oficjalnego zadania Kościoła na ten temat, przesąd ten cały czas jest żywy i realnie wpływa na wybory ludzi. Nie każdy na szczęście mu ulega – poniższy komentarz jednej z użytkowniczek dobitnie o tym świadczy:

„Byłam chrzestną będąc w ciąży i chrzestna mojego dziecka również była w ciąży, ale musiałam posłuchać o zabobonach od innych”.

Przeczytaj także: Kto nie może być rodzicem chrzestnym? Zobacz, co mówi o tym Kościół

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Wiesz, co znaczą?

Pytanie 1 z 12
Anna to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. Wiesz, co znaczy?