Są miejsca na świecie, w których dzieci od pierwszych chwil życia dotyka głód. Niektóre z nich są tak słabe, że nie mają szansy przetrwać. Ratunkiem dla nich jest specjalna, wysokokaloryczna pasta terapeutyczna ze zmielonych orzeszków ziemnych. Każda saszetka to aż 500 kcal pasty. Wystarczą trzy opakowania dziennie, aby dziecko przybrało na wadze 1 kilogram!
Kup pastę terapeutyczną i pomóż niedożywionym dzieciom!
Jednym z dzieci, które korzysta z terapii jest dwuletnia Ahok Deng z Sudanu Południowego. Dziewczynka zachorowała na odrę i szybko traciła na wadze. Teraz waży zaledwie 5,6 kg! Na szczęście jej mama na czas przyszła z dzieckiem do Ośrodka Leczenia Niedożywienia wspieranego przez UNICEF. Pracownicy medyczni zmierzyli obwód ramienia dziewczynki specjalną tasiemką. Jeśli miarka wskazuje 11 cm lub mniej, to znaczy, że dziecko jest ciężko niedożywione. Jest na granicy życia i śmierci.
Leczenie niedożywienia dzięki paście terapeutycznej jest szybkie, tanie i bezpieczne, a także… smaczne. Najmłodsi zajadają się słodką pastą i przybierają na wadze. Alergia na orzeszki ziemne w Afryce praktycznie nie występuje, a organizmy dzieci najczęściej są nastawione na walkę z pasożytami i innymi chorobami. Rodzice głodujących dzieci mogą otrzymać saszetki do domu, gdzie kontynuują leczenie. 1 saszetka pasty to zaledwie 1,36 zł, a miesięczna terapia to koszt 122 zł! UNICEF od lat z powodzeniem dostarcza pastę na całym świecie. W ubiegłym roku organizacja objęła leczeniem niemal 5 mln dzieci. Niestety przeszkodą jest brak środków na zakup i transport pasty do najbardziej potrzebujących dzieci.
Rodziny Ahok nie stać na pełnowartościową dietę. Mój mąż jest policjantem, ale nie otrzymuje wynagrodzenia w każdym miesiącu. Mi czasem udaje się zarobić sprzedając chleb na targu. Jemy jeden posiłek dziennie o godz. 17:00. Niestety tylko na tyle nas stać. Dzieci to nasz największy skarb, mówi Nyamou, mama Ahok.
Wioska, w której mieszka Ahok liczy niemal 10 tysięcy mieszkańców. Większość dzieci jest tam niedożywionych, cierpią z powodu biegunki, malarii i odry. Najbliższy ośrodek medyczny znajduje się 2 godziny pieszej drogi od wioski. Jeśli dziecko bardzo ciężko choruje, trzeba je zawieść do szpitala oddalonego o ponad 70 km.
Jak produkuje się pastę?
W sąsiedniej Etiopii jest fabryka produkująca pastę terapeutyczną. Proces zaczyna się od zebrania i starannego wyselekcjonowania orzeszków. Najważniejsza jest higiena, dlatego cały proces odbywa się przy zachowaniu najwyższych standardów.
Po zmieleniu orzeszków i dodaniu mikroelementów pasta jest pakowana próżniowo do niewielkich saszetek ok. 100 g. Saszetki trafiają do kartonowych pudeł i są transportowane do wielu miejsc w kraju i za granicą. Saszetki nie wymagają specjalnego przechowywania, a ich termin ważności jest długi.
9 km pieszo po pomoc
Innym dzieckiem, które korzysta z pasty terapeutycznej jest Maman Yassirou. Ten 9-miesięczny chłopczyk pochodzi z wioski Samiar Makada w Nigrze – jednym z najuboższych krajów świata. Maman cierpi na skutek umiarkowanego ostrego niedożywienia. W drugim miesiącu życia dostał infekcji jamy ustnej i nie mógł być karmiony piersią. W dodatku chłopiec stracił apetyt i cierpiał z powodu biegunki. Jego mama, 32-letnia Aicha, widząc pogarszający się stan chłopca przyprowadziła go do ambulatoryjnego centrum pomocy dla osób niedożywionych w Mayahi.
Chłopiec został objęty programem leczenia niedożywienia i teraz, co tydzień Aicha i Maman pokonują pieszo 9 km, aby dotrzeć do ośrodka, skontrolować stan zdrowia dziecka i otrzymać niezbędną pomoc. Stan chłopca na szczęście się poprawia.
Jak pomóc?
UNICEF w Polsce prowadzi wirtualny sklep z produktami humanitarnymi „Prezenty bez Pudła”. Zakup Prezentu bez Pudła to forma darowizny, za którą UNICEF dostarczy wybrany produkt do kraju, w którym prowadzi działania. Wśród produktów oferowanych w sklepie jest także pasta terapeutyczna. W ubiegłym roku produkty zakupione przez Darczyńców z Polski dotarły do dzieci w 68 krajach! Prezenty bez Pudła realnie pomagają dzieciom. Każdy z nas może uratować życie oraz zdrowie dzieci takich jak Ahok i Maman.