Dodatkowe 5 dni urlopu w roku przyznane. By skorzystać, nie musisz być rodzicem

2023-10-05 14:21

Z nowego urlopu opiekuńczego można skorzystać jeszcze w 2023 roku. Na rok przysługuje ci 5 dni wolnych. Zobacz kiedy możesz je wykorzystać i czy otrzymasz za nie wynagrodzenie.

2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy

i

Autor: Getty Images 2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy

Od 26 kwietnia 2023 roku polscy pracownicy mogą skorzystać z nowego urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni w ciągu roku oraz 2 dodatkowych dni zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Urlopy te zostały wprowadzone na skutek wdrożenia unijnej dyrektywy work life balance. 

Spis treści

  1. Kto może skorzystać z nowego urlopu opiekuńczego?
  2. Dodatkowy urlop opiekuńczy - bezpłatny, ale nie można go odmówić
  3. Urlop z powodu siły wyższej
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Kto może skorzystać z nowego urlopu opiekuńczego?

W przeciwieństwie do 2 dni w roku na opiekę nad dzieckiem - z nowego urlopu skorzystają nie tylko rodzice. Urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku może zostać wykorzystany na opiekę nad:

  • córką,
  • synem,
  • matką,
  • ojcem,
  • małżonkiem.

Jednak urlopu opiekuńczego można udzielić także w sytuacji, gdy opieki czy wsparcia z powodu ważnych względów medycznych pracownika wymaga osoba z nim zamieszkująca, ale niespokrewniona. 

Urlop opiekuńczy udzielany jest jednorazowo lub w częściach, na wniosek pracownika. Warto wiedzieć, że urlop ten jest bezpłatny, za to nie wlicza się do puli urlopu wypoczynkowego. Okres urlopu wlicza się jednak do okresu zatrudnienia.

Czytaj też: Nowelizacja Kodeksu Pracy dla rodziców. Matkaprawnik wyjaśniła, co i kiedy się zmieni w przepisach

Kwestę nowego urlopu opiekuńczego w sposób klarowny tłumaczy prawniczka Marta Handzlik-Rosuł, która na Instagramie prowadzi profil Zgodnie_z_prawem:

Dodatkowy urlop opiekuńczy - bezpłatny, ale nie można go odmówić

Co ważne, urlopu udziela się na wniosek pracownika. Wniosek może mieć formę zarówno papierową jak i elektroniczną i powinien zostać złożony przynajmniej na 1 dzień przed zamiarem skorzystania z niego.

Wniosek o nowy urlop opiekuńczy musi zawierać ważne informacje:

  • dane osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z ważnych względów medycznych,
  • przyczynę, dla której konieczna jest osobista opieka pracownika, 
  • stopień pokrewieństwa (jeśli chodzi o członka rodziny),
  • adres zamieszkania (jeśli osoba ta nie jest członkiem rodziny pracownika).

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu, a nawet żądać udowodnienia (np. w postaci dokumentacji medycznej), że w istocie osobiste sprawowanie opieki jest konieczne.

Urlop z powodu siły wyższej

Unijna dyrektywa work life balance wprowadziła także 2 dodatkowe dni urlopu w ciągu roku, które można wykorzystać w sytuacjach nagłych, kiedy pracownik nie może stawić się w pracy właśnie z powodu siły wyższej. To może być wypadek czy nagła sprawa rodzinna, którą trzeba zająć się natychmiast. W przeciwieństwie do podobnego urlopu na żądanie, pracodawca nie może odmówić udzielenia go, nawet, jeśli pracownik prosi o jego udzielenie w dniu, w którym zamierza z niego skorzystać.

Za zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej otrzyma 50% wynagrodzenia.