Jak czytamy w oświadczeniu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, nic nie odbywa się kosztem polskich pacjentów, a wieści krążące po internecie, to dezinformacja:
"(...) pragniemy zdementować nieprawdziwą pogłoskę, jakoby z powodu przyjmowania w polskich ośrodkach onkologicznych pacjentów pediatrycznych z Ukrainy miało zabraknąć w nich miejsc dla polskich dzieci z chorobami nowotworowymi. Pomagamy odpowiedzialnie i na tyle, na ile pozwalają nam nasze zasoby kadrowe, finansowe, infrastruktura i sprzęt. W żadnym wypadku nie odbywa się to kosztem polskich pacjentów.(...)."
W dalszej części oświadczenia, podpisany pod nim prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski prosi o nierozpowszechnianie informacji pochodzących z niepewnych źródeł.
"Bądźmy odpowiedzialni i wspólnie starajmy się zachować spokój w obecnych czasach pełnych wyzwań. W razie potrzeby jesteśmy otwarci na Państwa pytania."
Spis treści
- Fake news z Tweetera
- Stanowisko Ministerstwa Zdrowia
- Dzieci onkologiczne z Ukrainy w piwnicach szpitali
Fake news z Tweetera
Pogłoski, jako pierwszy zdementował portal fakenews.pl. Afera zaczęła się od plotki na Tweeterze.
Jak podkreśla portal fakenews.pl tego typu informacje należy traktować, jako rosyjską politykę dezinformacyjną, mającą na celu zasianie niechęci do Ukraińców u Polaków. Temat dzieci onkologicznych i walki o miejsca w szpitalach wyjątkowo silnie gra na emocjach i zaburza zdrowy rozsądek, dlatego ludzie chętnie powielają takie wiadomości i dają mu możliwość rozprzestrzenienia się w społeczeństwie.
Przeczytaj także: UNICEF Polska apeluje o pomoc dla dzieci w Ukrainie
Stanowisko Ministerstwa Zdrowia
Polskie Ministerstwo Zdrowia oficjalnie wyznaczyło już 120 różnych placówek opieki medycznej na terenie całego kraju, które mają możliwości przyjąć dodatkowych pacjentów z Ukrainy - zarówno tych chorych, jak i rannych w wyniku wojny.
Dowiedz się: Ukraińskie rodziny otrzymają w Polsce świadczenia na dzieci
Stanowisko rządowe potwierdzają lekarze ze szpitali, do których trafiają ukraincy. Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, tak skomentował temat dla portalu fakenews.pl:
"(...)My dla pacjentów z ukrainy tworzymy osobny, dodatkowy oddział."
Dzieci onkologiczne z Ukrainy w piwnicach szpitali
Szpital "Ochmadyt" w Kijowie wciąż leczy pacjentów zmajających się z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi. Mali pacjenci onkologiczni zostali przeniesieni do szpitalnych piwnic. Lekarze już od tygodnia nie opuszczają placówki. Oprócz leczenia dzieci, przyjmują także osoby ranne w wyniku bombardowania i ostrzałów.
Przeczytaj: Polskie szkoły są gotowe na dzieci z Ukrainy? Będzie nauka polskiego, pomoc tłumacza i nie tylko
Praca większości szpitali w Ukrainie przeniosła się do piwnic. Warunki są trudne, ale lekarze robią co w ich mocy, by udzielać fachowej pomocy swoim pacjentom. Te zdjęcia z Instagrama, robione w poniedziałek 28 lutego, pokazują prawdę o pracy szpitala Ochmadyt.