Nawet 40 proc. dzieci z rzadkimi nowotworami zbyt późno trafia do specjalistów. Eksperci alarmują do rodziców

2024-07-17 10:27

Nawet 40 procent dzieci z rzadkimi typami nowotworów trafia pod opiekę specjalistów zdecydowanie za późno. Często z powodów błędów diagnostycznych, a czasami z tytułu odraczania diagnozy. Dlatego też niezwykle ważna jest odpowiednia edukacja w tym zakresie i nie zwlekanie z wizytą u lekarza w przypadku zaobserwowania nietypowych objawów.

Dzieci

i

Autor: Getty Images

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów. Jak je leczyć? O czym pamiętać?

W ostatnim programie wyemitowanym przez Fakty TVN zostały przywołane przypadki dzieci z rzadkimi typami nowotworów, które zbyt późno trafiły pod opiekę specjalistów. Kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, prof. Anna Raciborska zaznacza, że nawet 40 procent małych pacjentów trafia zbyt późno pod opiekę doświadczonych lekarzy. "Niestety, 40 procent pacjentów trafia do nas za późno z różnych przyczyn, czasami jest to błąd diagnostyczny, czasami jest to odraczanie diagnozy, która powinna być postawiona dużo wcześniej, czasami pacjent jeździ od szpitala do szpitala" - tłumaczy ekspertka.

Podczas programu przywołano przykład m.in. małej Mai, która zanim trafiła pod opiekę specjalistów z Warszawy, najpierw usłyszała złą diagnozę, przez co nie można było prawidłowo jej leczyć. "Z badań histopatologicznych wyszło, że jest to jednak osteosarkoma, a nie mięsak Ewinga. Tutaj dostaliśmy już inną chemię, szybko operacja i mamy rękę" - mówi mama dziewczynki, Małgorzata Gadowska. A takich przykładów niestety jest jeszcze więcej. Na szczęście poziom leczenia w Polsce poszedł znacząco w górę. Poszczególne szpitale specjalizują się w leczeniu różnych typów nowotworów. W Instytucie Matki i Dziecka najlepiej leczą nowotwory kości, w Centrum Zdrowia Dziecka - najlepiej guzy ośrodkowego układu nerwowego i siatkówczaki, a w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Krakowie - wznowy neuroblastomy.

Gdzie leczyć dzieci z rzadkimi typami nowotworów? Eksperci alarmują do rodziców

Eksperci apelują więc do rodziców, aby nie zwlekali, gdy zauważą niepokojące objawy zdrowotne wśród swoich pociech. Warto szukać odpowiedniego ośrodka i dowiadywać się, w którym szpitalu można liczyć na najlepsze leczenie danej jednostki chorobowej. Profesor Anna Raciborska zaznacza, że czas w przypadku rzadkich chorób nowotworowych u dzieci jest na wagę złota.

Jakie sporty możemy wykonywać w ciąży? Dzięki nim utrzymasz idealną sylwetkę!

Ta kultowa kreskówka przyciągała rzesze przed telewizory. Sprawdź, ile pamiętasz z Muminków [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaki kolor miał charakterystyczny dom, w którym mieszkała rodzina Muminków?
Wybieramy imię dla dziecka. Sprawdźmy jakie imiona wybiera AI- Królowe Matki odc. 12