Dziecko uderzyło się w główkę, ale nic się nie stało? Ratowniczka: ten objaw jest alarmujący

2023-07-21 15:26

Urazy głowy wśród najmłodszych dzieci zdarzają się dość często. Ratowniczka medyczna wymienia jednak trzy objawy, których nie należy ignorować. Jeżeli pojawią się u dziecka, należy bezwzględnie wezwać pogotowie lub udać się do szpitala.

Chłopiec z guzem na głowie

i

Autor: Getti Images Dziecko uderzyło się w główkę, ale nic się nie stało? Ratowniczka: ten objaw jest alarmujący

Nie każde uderzenie w głowę oznacza od razu wstrząśnienie mózgu. Nie przy każdym urazie dziecko źle się czuje i jest wymagana natychmiastowa pomoc specjalisty. Istnieją jednak przesłanki, których nie należy bagatelizować.

Ratowniczka medyczna prowadząca profil na Instagramie @tinyheartseducation, zwraca uwagę na trzy najważniejsze objawy po uderzeniu w głowę. Wystąpienie ich oznacza, że dziecko potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

Zobacz także: Synek uderzył się i miał małego siniaka. Mamę zaniepokoiło jednak coś jeszcze - i słusznie

Urazy dzieci z udziałem zwierząt: ugryzienia i zadrapania

Większość urazów jest niegroźna

Małe dzieci bywają bardzo ruchliwe. Czasami wystarczy chwila, gdy podczas szalonego biegu potkną się i przewrócą. Zdarza się także, że dziecko uderza w barierki łóżeczka lub wypada z łóżeczka.

W efekcie może dojść do urazu głowy, czyli otarć skóry i pokaźnego guza. Wiele z tych przypadków jest niegroźna i powierzchowna. Zdarza się jednak, że dochodzi do urazu kości czaszki i wstrząsu mózgu. Według specjalistów 3-5% dzieci doznaje uszkodzenia struktur wewnątrzczaszkowych, a 1% z nich wymaga operacji.

Lekarze uczulają, aby po każdym urazie głowy uważnie obserwować dziecko przez 6 godzin od uderzenia.

Tych objawów nie ignoruj

Ratowniczka medyczna zwraca uwagę, że czasami może nam się wydawać, że dziecko nie uderzyło się wcale tak mocno, długo nie płakało i cały uraz wcale nie wygląda tak źle. Tymczasem, te objawy powinny być sygnałem, że bez względu na wszystko, wizyta u lekarza jest potrzebna.

Tych objawów nie należy ignorować:

  • wysokość, z której upadło dziecko. Jeżeli przekracza ona, podwójny wzrost dziecka należy wezwać pogotowie.
  • utrata przytomności po uderzeniu w głowę.
  • wymioty.

Ratowniczka podkreśla, że te objawy są oznakami umiarkowanego lub ciężkiego urazu głowy. Może się okazać, że mózg doznał uszkodzenia i jest potrzebna szybka pomoc.

Czytaj także: Uderzanie głową przez dziecko: dlaczego niemowlę uderza główką o łóżeczko lub podłogę?

Co zrobić, gdy dziecko otarło kolano, nabiło sobie guza, skaleczyło się?