Typowe objawy autyzmu najczęściej pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia. Wiedząc jednak, na które objawy szczególnie warto zwrócić uwagę, możemy szybciej wnosić o odpowiednią diagnozę. Dzięki temu rodzic może wcześniej odpowiednio wspierać dziecko.
Vilhelm i jego rodzice pochodzą ze Szwecji. Niedawno usłyszeli, że ich dziś 3-letni chłopiec ma autyzm. Diagnoza się potwierdziła, ale oni już wcześniej zauważyli, że ich dziecko rozwija się inaczej.
Na swoim profilu na TikToku @happy_ville od dłuższego czasu dzielą się spostrzeżeniami i edukują na temat zaburzeń związanych z autyzmem. Opowiadają o postępach małego Villego, terapiach, ale także wczesnych objawach autyzmu, które zauważyli u synka.
Niektóre z nich zaskakują, gdyż często są uważane jako jedynie dziwna zabawa.
Zobacz także: Tak bawią się dzieci z autyzmem. Mama zaobserwowała te objawy u swojej córeczki
Czym jest autyzm?
Autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem rozwojowym. Mózg dziecka z autyzmem pracuje w inny sposób. To zaburzenie neurologiczne, które objawia się często problemami w komunikacji, interakcją społeczną i rozwojem intelektualnym.
Według danych autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, a pierwsze objawy są najczęściej zauważane między 2., a 5. rokiem życia. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze łatwo rozróżnić problemy behawioralne ze spektrum autyzmu. Jeżeli jednak jakiekolwiek objawy nas niepokoją, warto skonsultować to ze specjalistą.
Ma 3 lata i nie mówi
3-letni Vilhelm nie używa żadnych słów do komunikowania się z otoczeniem. Wykonuje powtarzalne gesty, nietypowe ruchy i dźwięki, ale z jego ust nie wypływają słowa. Mama chłopca wyjaśniła na jednym z nagrań, że powtarzające się zachowania samostymulujące pomagają osobom autystycznym w radzeniu sobie z emocjami. Dzięki nim lepiej zwalczają lęk, złość i podekscytowanie. Mogą szybciej się uspokoić, bo skupiają całą uwagę na tych powtarzalnych ruchach i dźwiękach.
Dziwne zabawy
Nie każde dziecko autystyczne ma takie same objawy. Nie u wszystkich są tak samo nasilone te konkretne zachowania, ale warto zwrócić na nie uwagę. Szczególnie jeżeli są powtarzalne, a dziecko może w taki sposób spędzić cały dzień.
Mama małego Villego zwraca uwagę na objawy, które przez wielu rodziców mogą być uważane za dziwne zabawy. Tylko w przypadku dzieci autystycznych ta powtarzalność jest kluczowa.
Dziwna zabawa, która była objawami autyzmu w przypadku Villego, to:
- chodzenie do tyłu,
- zasłanianie twarzy,
- poszukiwanie bodźców sensorycznych poprzez wyginanie ciała, stawanie na rękach,
- machanie rączkami,
- kołysanie się,
- patrzenie na świat do góry nogami,
- obracanie przedmiotów,
- wyginanie palców,
- ciągłe podskakiwanie.
Mama chłopca zwraca także uwagę w innych nagraniach na takie objawy autyzmu jak kręcenie głową, układanie przedmiotów w linii, sortowanie przedmiotów i nadwrażliwość sensoryczna.
Kobieta podkreśla, że pod słowem autyzm kryje się bardzo wiele różnorodnych zaburzeń. Wczesna diagnoza jest kluczem, aby znaleźć odpowiednie wsparcie dla rozwoju dziecka.
Czytaj także: Boisz się, że to zachowanie malca to objaw autyzmu? Zobacz, kiedy możesz spać spokojnie
Tak może objawiać się autyzm przed 2. urodzinami. Mama podzieliła się wymownym nagraniem