Angiograf dwupłaszczyznowy służy do podawania miejscowej chemioterapii dotętniczej pacjentom chorym na siatkówczaka. Aparatura została kupiona przez WOŚP i przekazana Instytutowi "Pomnik — Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu. Jak czytamy na stronie Fundacji, to wielkie wydarzenie, bo dotąd tego rodzaju sprzęt, a więc i nowoczesna terapia, nie były w Polsce dostępne. To się zmieni już od września.
Terapia dostępna tylko w CZD
Angiograf dwupłaszczyznowy kosztował prawie 8,7 miliona złotych i został zakupiony przez WOŚP z myślą o Instytucie "Pomnik — Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu. IPCZD będzie pierwszą i jedyną placówką w Polsce stosującą tę metodę w leczeniu siatkówczaka - czytamy w informacji przekazanej przez Fundację WOŚP.
Jak informuje fundacja, ten niezwykle drogi sprzęt to najnowocześniejsza dostępna obecnie aparatura, dzięki której prowadzona będzie terapia siatkówczaka - najczęściej występującego nowotworu oka u dzieci. Angiograf umożliwia wykonanie badań, ale również zabiegów, m.in. miejscowej chemioterapii podawanej do tętnicy ocznej, która to terapia jest dostępna w niewielu ośrodkach na świecie.
Sprzęt pozwala również na wykonywanie innych zabiegów w obszarze radiologii interwencyjnej (m.in. chemioterapii dotętniczej w leczeniu siatkówczaków oraz embolizacji innych nowotworów np. wątroby) oraz kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej (w tym leczenia wrodzonych wad serca, elektrofizjologii) - informuje fundacja.
Czytaj również: Warszawscy chirurdzy wycięli guza mózgu u 5-latka. Staś jest już po operacji
Darmowe badania wzroku dla dzieci dzięki WOŚP - sprawdź, gdzie możesz je zrobić
Kolejne wsparcie fundacji dla CZD
Podczas 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2023 roku zebrano 243 259 387 zł. To rekordowy wynik zbiórki, w której bierze udział całą Polska. Jak powiedziała Jurek Owsiak, dar dla Centrum Zdrowia Dziecka to dowód, że zebrane pieniądze są wydawane odpowiedzialnie i zgodnie z założeniem fundacji.
To już kolejne wsparcie, jakie WOŚP oferuje międzyleskiej placówce. Do tej pory sprzęt zakupiony przez fundację trafił do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Gastrologii, Żywienia, Hepatologii, Pediatrii Kardiochirurgii, Okulistyki czy Diabetologii.