Za oknem 10 stopni, ale pogoda kaprysi? Raz świeci słońce, raz leje deszcz, do tego zdarzają się podmuchy wiatru. Wiosenna aura potrafi zrobić mętlik w głowie. Trudno się dziwić, że wiele młodych mam zanim wyjdzie ze swoim maluszkiem na codzienny spacer, za każdym razem zastanawia się, w co go ubrać. Podpowiadamy, co zakładać niemowlęciu, gdy za oknem jest 10 stopni, ale panują do tego różne warunki atmosferyczne.
Przeczytaj także: Jak ubrać niemowlę przy 20 stopniach? Radzimy, jak nie przegrzać i nie zaziębić malucha
Jak ubierać dziecko jesienią? Generalne zasady
Jak mówi stare skandynawskie porzekadło, nie ma złej pogody, by wyjść na spacer, są tylko źle dobrane ubrania. Nawet gdy pogoda jest mniej łaskawa, nie warto rezygnować z codziennych spacerów z dzieckiem, bo to między innymi one kształtują jego odporność.
Ubierając dziecko w okresie jesiennym, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.
- Niemowlęta, które nie chodzą i spacer spędzają w wózku, należy ubierać w jedną dodatkową warstwę ubrania niż osoby dorosłe.
- W roli bielizny najlepiej użyć body z długim rękawem.
- Czapka jest obowiązkowa. Przy temperaturze około 10 stopni sprawdzi się cieplejsza bawełniana – najlepiej z dwóch warstw.
- W razie zmiany pogody warto mieć zawsze pod ręką cieplejszy kocyk lub śpiworek oraz folię przeciwdeszczową.
Jak ubierać niemowlę, gdy za oknem jest 10 stopni?
Jeśli za oknem jest temperatura około 10-14 stopni, sprawdzi się taki zestaw ubranek dla niemowlaka:
- body z długim rękawem,
- rajstopki, śpiochy lub legginsy i skarpetki,
- na wierzch kombinezon przejściowy,
- czapeczka z bawełny i cienki komin.
Jeśli wybieramy kurtkę, zamiast rajstopek, śpiochów lub legginsów, można założyć dziecku spodenki i skarpetki. W przypadku drzemki, maluszka należy przykryć kocykiem.
Przeczytaj: Każdy spacer z dzieckiem kończy się nerwówką? Podejdź do tego inaczej
Jak ubierać niemowlę, gdy za oknem jest mniej 10 stopni?
Gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni, ale nie więcej niż do 5, ubranie niemowlęcia powinno składać się z:
- body z długim rękawem,
- rajstopek, śpiochów lub legginsów i skarpetek,
- bluzki lub cienkiego sweterka,
- na wierzch kombinezon przejściowy,
- bawełniana czapka z dwóch warstw i komin.
Jeśli wybieramy kurtkę, zamiast rajstopek, śpiochów lub legginsów, można założyć dziecku spodenki i ciepłe skarpetki z wełny lub frotte. Sprawdzą się także niektóre modele niechodków.
Piszemy o nich tutaj: Jak ubierać stópki niechodzącego niemowlęcia jesienią i zimą? Fizjoterapeuci odradzają buty
Przy temperaturze bliskiej 5 stopni, obowiązkowo przykrywamy maluszka kocykiem. Główkę dziecka można dodatkowo zakryć kapturem.
Jak ubierać niemowlę, gdy za oknem jest więcej 10 stopni?
Gdy temperatura wzrośnie do 15 stopni Celsjusza, maleństwu wystarczy taki zestaw ubranek:
- body z długim rękawem,
- spodnie i skarpetki,
- bluza, sweterek lub cienka kurtka,
- na głowę cienka czapka,
- pod szyję cienka apaszka.
Folia przeciwdeszczowa zawsze pod ręką
Pogoda bywa tak kapryśna, że nawet jeśli nic wcześniej nie zwiastowało, że będzie padać, deszcz może zdarzyć się niespodziewanie. Dlatego miej zawsze ze sobą folię przeciwdeszczową na wózek. Nawet niegroźny deszczyk może zwilżyć ubranko i doprowadzić do wychłodzenia maluszka. Korzystając jednak z foli przeciwdeszczowej, pamiętaj, aby ją możliwie jak najlepiej rozszczelnić, by maluszek nie gotował się w środku wózka. Folię należy traktować tylko awaryjnie, aby przedostać się z dzieckiem z punktu A do punktu B.
Przeczytaj: Spacer z dzieckiem: dlaczego jest ważny? Czego dziecko uczy się na spacerze?
Gdy twoje dziecko zacznie już chodzić i spacery będzie już spędzało na swoich nóżkach, nie ma potrzeby, aby było ubierane cieplej niż ty. Małe dziecko, które doskonali dopiero swoje umiejętności ruchowe, wkłada w nie dużo wysiłku. Zbyt grube ubranie w jego przypadku, nie tylko może doprowadzić do przegrzania, ale także będzie utrudniało poruszanie się.
Zawsze, gdy masz wątpliwość, czy dobrze ubrałaś swoje dziecko, w trakcie spaceru sprawdź jego temperaturę ciała. Test temperatury robimy, dotykając ręką karku dziecka. Jeśli jest ciepły, ale nie gorący lub spocony, to znaczy, że maluszek jest dobrze ubrany.
Jak pielęgnować skórę dziecka jesienią?
Przed jesiennym spacerem warto posmarować twarz malucha kremem z filtrami UVA i UVB. Nie należy zapominać, że promieniowanie bywa szkodliwe także w jesienne miesiące, a tym bardziej w okresie zimowym. Możesz wybrać krem emolientowy, który odpowiednio zabezpieczy policzki i usta malucha przed przesuszeniem, czy podrażnieniami spowodowanymi wiatrem. Dobrze jest też posmarować rączki dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy nie jest aż tak chłodno, by zakładać mu rękawiczki.
Pamiętaj o tym nawet wtedy, gdy temperatury nie są bardzo niskie. Dlaczego to takie ważne? Powietrze skraplające się na skórze dziecka podczas oddychania może bowiem prowadzić do mikroodmrożeń. Choć lekarze zalecają hartowanie maluchów spacerami nawet w chłodne dni, to za każdym razem warto jednak obserwować dziecko, a gdy jego skóra robi się czerwona od zimna lepiej wracać do domu.
Warto też za każdym razem, gdy wracamy do domu przemyć twarz maluszka wilgotnym wacikiem, gdyż cięższa konsystencja kosmetyków sprzyja osadzaniu się na skórze zanieczyszczeń, których nie brak w powietrzu.