Jak zdobyć zwolnienie z WF-u? Od września nie będzie to takie proste. Minister sportu zapowiada zmiany w respektowaniu zwolnień z ćwiczeń. Chce, aby uznawano jedynie te, wystawione przez specjalistów. Dotyczy do zwolnień z całego semestru lub dłuższych, które często wystawiane są przez lekarzy rodzinnych na życzenie samych rodziców.
Koniec lewych zwolnień
Co trzeci uczeń nie chodzi na W-F- mówił Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki w wywiadzie dla RMF FM. - Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tzw. zwolnienia z lekcji WF-u - semestralne czy dłuższe będą respektowane tylko wówczas, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas lekarz rodzinny".
Czytaj również: Wychowanie fizyczne: czy zwalniać dziecko z lekcji WF-u?
Zajęcia sportowe dla dzieci: jakie przynoszą korzyści i jak często ćwiczyć?
Jak zdobyć zwolnienie z WF-u?
Dotychczas zasady zwalniania z zajęć wychowania fizycznego regulowało m.in. rozporządzenie MEN z 3 sierpnia 2017 r., w którym czytamy, że:
§ 4. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.2. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego lub informatyki, na podstawie opiniio braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
Treść przepisu nie kłóci się z zapowiedzią ministra Bortniczuka, ale będzie wymagała uściślenia. Do tej pory długoterminowe zwolnienie z WF-u mógł wystawić każdy lekarz, także pediatra czy lekarz rodzinny. Nie wiadomo do końca, jak będzie teraz, ponieważ zarówno pediatra, jak i lekarz rodzinny to również specjalizacje.
Prawdopodobnie chodzi o to, aby zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego wystawiane były wyłącznie przez ortopedów czy lekarzy medycyny sportowej. Uwzględnione będzie prawdopodobnie również zwolnienie np. od kardiologa, który zwalnia dziecko z wysiłku z powodów problemów z sercem itd.
Testy sprawnościowe pomogą poprawić kondycję szkoły
To nie koniec zmian od nowego roku szkolnego wprowadzanych przez ministerstwo sportu. Przy współpracy z resortem edukacji, wprowadzono pilotażowy program "Narodowa Baza Talentów". Na razie obejmuje on jedynie Lubelszczyznę i na Opolszczyznę i polega na obowiązku przeprowadzania na lekcjach WF-u szeregu testów sprawnościowych.
Zdaniem ministra Bortniczuk będzie to "świetne narzędzie do monitorowania do tego, ile dzieciaków uczęszcza na WF, ile nie poddaje się tym testom, ile dzieciaków ma problemy z BMI, czyli z podstawowym wskaźnikiem określającym stosunek wagi do wzrostu".
Lekarze rodzinni są urażeni
Zamiany zapowiedziane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki spotkały się z różnymi komentarzami. Lekarze podkreślają, że wychowanie fizyczne w polskich szkołach stoi na niskim poziomie, co przekłada się na kondycje i zdrowie przyszłych pokoleń.
Z drugiej jednak strony krytykują pomysł zwolnień wystawianych wyłącznie przez specjalistów, takich jak kardiolog czy ortopeda, podkreślając, że lekarz rodzinny również jest specjalistą, a niechęć do ćwiczeń wynika z niskiego poziomu zajęć, braku sal i sprzętu sportowego w polskich szkołach.