Od poniedziałku 9 listopada do 29 listopada wszystkie klasy przechodzą na tryb nauki on-line. Nauczanie zdalne, zdaniem ekspertów działających przy rządzie, są niezbędne do zahamowania pandemii. Przypomnijmy, że od października obserwowany jest ciągły wzrost zarówno zachorowań, jak i zgonów z powodu COVID-19. Przedszkola i żłobki w całej Polsce działają w niezmienionej formie.
Zamknięcie szkół od 9 listopada
Premier Morawiecki zapowiedział bon o wartości 500 zł dla nauczycieli, którzy będą potrzebowali zakupić sprzęt konieczny do prowadzenia zajęć on-line.
Jak podkreślono na konferencji, ogłoszone dziś obostrzenia mogą nie wystarczyć, dlatego brane jest pod uwagę wprowadzenie kwarantanny narodowej, w formie znanej nam z marca i kwietnia - czyli całkowite zamknięcie gospodarki oraz izolacja ludzi w domach. Kwarantanna wprowadzona będzie, jeśli statystyki pokażą 70-75 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dlatego premier apeluje, aby - jeśli to możliwe - pozostać w domach.
Minister Marlena Maląg zapewniła natomiast, że w związku z trudną sytuacją epidemiczną przywrócone zostaną dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców dzieci do 8 lat na okres 21 dni - od 9 do 29 listopada 2020 r.
Zamknięcie placówek kulturalnych
Od 7 listopad zamknięte będą również placówki kulturalne, czyli kina, teatry, muzea. Hotele mogą przyjmować tylko gości, podróżujących służbowo. Ograniczenia dotyczyć będą również handlu - zamknięte zostaną galerie handlowe. W sklepach o powierzchni poniżej 100 m. kw. obowiązuje zasada jedna osoba na 10 m. kw., w większych - jedna na 15 m. kw.
Czytaj również:
Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa? Wracają szczepienia obowiązkowe
Czy szkoły w Polsce znów będą zamknięte?
Obowiązkowe oczyszczacze powietrza w klasach uchronią uczniów przed COVID-19?
Czy w czasie pandemii koronawirusa można wyjść na spacer z dzieckiem?
Dzieci zarażają koronawirusem silniej niż dorośli. Czy mogą wrócić do szkół we wrześniu?