To już drugi przypadek stwierdzenia ptasiej grypy A (H9N2) u człowieka, który został zgłoszony w Indiach. Poprzedni zgłoszono w 2019 roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia każde pojedyncze zakażenie u człowieka jest niepokojące, bo stanowi zagrożenie, że będzie się rozprzestrzeniać.
Wszystko wskazuje na to, że 4-letnie dziecko zaraziło się od drobiu, z którym miało stały kontakt. Żaden z członków jego rodziny nie miał objawów, które wystąpiły u chłopca.
Ptasia grypa u dziecka
Czterolatek trafił do szpitala z niewydolnością oddechową. Początkowo nie podejrzewano, że przyczyną jego dolegliwości, do których zaliczały się nie tylko trudności z oddychaniem lecz także wysoka gorączka i ból brzucha, może być wirus ptasiej grypy.
Chłopiec pochodzi z indyjskiego stanu Bengal Zachodni i miał codzienny kontakt z drobiem. 1 lutego trafił do miejscowego szpitala, został przyjęty na oddział intensywnej terapii pediatrycznej. Powodem zgłoszenia były właśnie utrzymujące się poważne problemy z oddychaniem, wysoka gorączka i ból brzucha.
Lekarze stwierdzili u niego wirusowe zapalenie płuc. testy potwierdziły obecność adenowirusa i grypę typu B. Mimo miesięcznego pobytu na oddziale, stan chłopca pogorszył się wkrótce po wypisaniu do domu.
W marcu trafił do kolejnego szpitala, gdzie musiał zostać zaintubowany. Pobrano mu wymaz z gardła i nosa, próbkę przesłano do Laboratorium Badań i Diagnostyki Wirusów w Kalkucie i do Krajowego Centrum ds. Grypy w Narodowym Instytucie Wirusologii w Pune. Badania wykazały grypę typu A (H9N2) czyli wirusa ptasiej grypy.
Czytaj też: To najczęstsze powikłanie grypy u dzieci. Może doprowadzić nawet do transplantacji
Chłopiec czuje się dobrze, ale wymagał wspomagania oddechowego
Czterolatek został już wypisany do domu. W pierwszych dniach po wypisie wymagał jednak wspomagania oddechowego.
Najwyraźniej zaraził się od drobiu, z którym miał codzienny i częsty kontakt. Żaden z członków jego rodziny nie zaobserwował u siebie objawów, które miał chłopiec.
Bez badań nie da się określić, z jakim typem grypy mamy do czynienia. Do objawów ptasiej grypy, podobnie jak w przypadku tej zwykle diagnozowanej u ludzi, zalicza się:
- gorączkę,
- kaszel,
- ból gardła,
- bóle mięśni i stawów,biegunkę,
- wymioty,
- zapalenie spojówek,
- zaburzenia koordynacji.
Czytaj też: Mamy ciągle słyszą "nie oblizuj smoczka!". Pediatra mówi, kiedy... to robić