Jak przebiega koronawirus u dzieci? To pytanie zadają sobie rodzice na całym świecie. Doniesienie specjalistów wciąż nie są jednoznaczne. Obserwacje pokazują, że dzieci przechodzą infekcje koronawirusem zazwyczaj bezobjawowo, ale wszystko zależy od kondycji organizmu dziecka i ewentualnych chorób, na które cierpi. Co wiemy o koronawirusie u dzieci? Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?
Spis treści
- Czym jest koronawirus?
- Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci
- Jak chronić dzieci przed koronawirusem?
Czym jest koronawirus?
Koronawirusy to powszechne drobnoustroje, które powodują od 10 do 15 proc. infekcji przeziębieniowych i często atakują jesienią i zimą, to wśród nich istnieją dwa typy, które mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne dla człowieka - to SARS-CoV i MERS-Cov.
Kilka miesięcy temu w Chinach wyróżniono nowy śmiertelny typ koronawirusa 2019-nCoV. Ponieważ pierwsze zakażenie tym patogenem miało miejsce z mieście Wuhan, w mediach nowy śmiertelny wirus nazywany był wiec koronawirusem z Wuhan.
Do tej pory na świecie zanotowano 38,5 mln przypadków zachorowań, w tym ponad milion śmiertelnych. Wirus z Wuhan dotarł też do Polski - obecnie przeżywamy drugą, jesienną falę pandemii.
Czytaj:
Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa
Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?
Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci
Koronawirus u dzieci powoduje infekcje układu oddechowego, z gorączką, kaszlem i napadami duszności. Patogen wywołuje zapalenie płuc i powoduje niewydolność oddechową, która może być przyczyną śmierci. Najciężej infekcje przechodzą osoby z obniżona odpornością.
Jeszcze kilka miesięcy temu uważano, że liczba zarażonych koronawiruem dzieci jest bardzo niska. Oceniano ją na mniej niż 1% przypadków. Dziś wiemy, że większosć dzieci choruje po prostu bezobjawowo.
Jak ocenia prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, cytowany przez PAP, do października 2020 roku w Polsce hospitalizowanych było ponad 500 dzieci z SARS-CoV-2.
- Na pewno jednak większość dzieci do 15 lat przechodzi zakażenie bezobjawowo" - powiedział prof. Szenborn dla PAP, dodając, że wnioski te są podobne do obserwacji poczynionych na całym świecie. - Dzieci zakażone i hospitalizowane najczęściej nie mają ciężkich objawów choroby. O wiele rzadziej niż dorośli mają zapalenie płuc z niewydolnością oddechową. Takie przypadki były nieliczne w skali kraju. Większość dzieci zakaża się od dorosłych w domostwach i najczęściej ma objawy związane z wysoką gorączką oraz wymaga ustalenia właściwej przyczyny złego stanu i wdrożenia leczenia przeciwdrobnoustrojowego. Bardzo się staramy, aby jak najwięcej dzieci mogło szybko wrócić do domu i tam być poddana dziesięciodniowej izolacji" - powiedział ekspert.
Mimo, że koronawirus u dzieci przebiega łagodnie, to jednak lekarze podkreślają, aby dokładnie obserwować dzieci oraz izolować je od osób, które mają objawy infekcji wirusowej.
Takie zalecenia wprowadzono również w szkołach i przedszkolach z powodu pandemii, w których przed wejściem do budynku, mierzona jest temperatura. Dzieci z objawami infekcji, nie tylko koronawirusowej muszą zostać w domu. Zaostrzone zostały również zasady przestrzegania higieny w placówkach edukacyjnych.
Koronawirusy to drobnoustroje, którymi zakażenie bywa przyczyną przeziębienia. Zazwyczaj nie wspomina się o nich zbyt często, obecnie jednak - na początku 2020 roku - w mediach pojawiły się doniesienia o odkryciu nowego, groźnego szczepu tego patogenu, którym jest koronawirus nCoV.
U dorosłych zakażenie koronawirusem zwykle prowadzi do pojawienia się u chorego typowych objawów przeziębienia, to jest nieżytu nosa oraz łagodnego kaszlu. Drobnoustrojów tych zdecydowanie jednak nie można bagatelizować, ponieważ u najbardziej wrażliwych pacjentów, m.in. u dzieci, zakażenie nimi może mieć fatalne następstwa.
U najmłodszych zakażenie koronawirusem przebiegać może jako zapalenie płuc czy podgłośniowe zapalenie krtani, dodatkowo pojawiać się u nich mogą takie objawy, jak wysoka gorączka, biegunka czy różnego stopnia trudności z oddychaniem. W najgorszych przypadkach zakażenie koronawirusem u dzieci może doprowadzić nawet i do ostrej niewydolności oddechowej, która może skutkować śmiercią.
Jak chronić dzieci przed koronawirusem?
Koronawirus jest genetycznie powiązany z koronawirusami z grupy SARS. Przenosi się z człowieka na człowieka - rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest niestety bardzo trwały.
Najnowsze badania z początku marca dowiodły, że utrzymuje się w powietrzu nawet do trzech godzin, a na powierzchniach plastikowych - nawet trzy dni (Uniwersyt Princeton).
Aby zapobiec zakażeniu u dzieci, trzeba wyjątkowo dbać o ich higienę. Warto zaopatrzyć dziecko w maseczki ze specjalnym filtrem N95, które chronią przed drobnoustrojami - od 10 października w czasie drugiej fali pandemii wprowadzono nakaz noszenia maseczek na ulicy oraz w przestrzeniach publicznych, także dla dzieci od 5 roku życia.
Mimo to lepie nie zabierać dzieci w duże skupiska ludzi, a w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia, nie warto puszczać dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły.
Czytaj: Infekcja wirusowa, czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia
Przepis na żel dezynfekujący - możesz zrobić go w domu
Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych