Ksiądz wyjaśnia, co robić, gdy nie słyszymy pokuty. Podpowiedz dziecku

Spowiedź to stresujący moment dla wielu dorosłych, a także wyzwanie dla dzieci. Nie wiedzą, jak się zachować, gdy nie usłyszą słów księdza. A duchowny może zadać różną pokutę, nie zawsze jest to odmówienie litanii czy dziesiątki różańca. Co zrobić, gdy po odejściu od konfesjonału nie wiemy, co zostało nam zalecone?

Ksiądz wyjaśnia, co robić, gdy nie słyszymy pokuty. Podpowiedz dziecku

i

Autor: Getty Images/screen TikTok @ks.sebastianpicur Ksiądz wyjaśnia, co robić, gdy nie słyszymy pokuty. Podpowiedz dziecku

Przed nami czas pierwszych komunii, to również moment, gdy dzieci po raz pierwszy pójdą do spowiedzi. Dla wielu z nich to stresująca sytuacja - martwią się, że zapomną "regułek", nie będą wiedziały, jakie grzechy wymienić, że nie usłyszą zadanej im pokuty…

Warto w tych momentach towarzyszyć dzieciom, nie wypychać ich na siłę, ale odpowiednio przygotować. Może pomocne będzie czytanie z książeczki do nabożeństwa, wypisanie grzechów na kartce? Być może to wsparcie okaże się niepotrzebne, ale młody człowiek będzie czuć się pewniej, gdy będzie wiedział, że w razie czego ma się czym posiłkować.

A co z pokutą? Co, jeśli po spowiedzi nie wiemy, co zalecił nam ksiądz? Podpowiada duchowny z TikToka.

Spis treści

  1. Co zrobić, gdy nie wiemy, jaką mamy pokutę?
  2. Czym są uczynki miłosierdzia?
Jak wyglądała pierwsza komunia święta kilkadziesiąt lat temu?

Co zrobić, gdy nie wiemy, jaką mamy pokutę?

Ksiądz Sebastian Picur to aktywny w mediach społecznościowych duchowny - jego kanały znajdziemy na TikToku, Instagramie czy YouTubie. Na każdym z nich publikowane są odrobinę inne treści - dzieli je forma, dostosowana do danej platformy, ale łączy to, o czym możemy przeczytać w opisie na YT. "Witam serdecznie na kanale poświęconym Bogu, wierze, Kościołowi, ewangelizacji" - czytamy na @ks.sebastianpicur_t3. Na co dzień ks. Sebastian pełni posługę w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie.

Na TikToku ksiądz często odpowiada na pytania zadawane przez widzów. Jedno z ostatnich dotyczyło sakramentu pokuty. Często zdarza się, że nie słyszymy, co mówi do nas duchowny, a nie w każdym kościele są konfesjonały, do których można wejść i w których odgłosy mszy są stłumione. "Co mam zrobić, jeśli byłam u spowiedzi i nie słyszałam, co mam zrobić jako pokutę?" - zapytała obserwatorka.

Jeśli to możliwe, proszę przy najbliższej okazji dopytać tego księdza o pokutę. Jeśli nie, to proszę w ramach pokuty wypełnić uczynek miłosierdzia - odpowiedział ksiądz Sebastian.

Przeczytaj także: Z tego "powinny" spowiadać się kobiety. Oburzająca lista damskich grzechów

Czym są uczynki miłosierdzia?

Informacje o uczynkach miłosierdzia, o których mówi ksiądz Sebastian, znajdziemy w Katechizmie Kościoła Katolickiego, zostały opisane w punkcie 2447. "Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" - czytamy w KKK.

Uczynki miłosierdzia względem duszy to:

  • Grzeszących upominać.
  • Nieumiejętnych pouczać.
  • Wątpiącym dobrze radzić.
  • Strapionych pocieszać.
  • Krzywdy cierpliwie znosić
  • Urazy chętnie darować.
  • Modlić się za żywych i umarłych.

Uczynki miłosierdzia względem ciała to:

  • Głodnych nakarmić.
  • Spragnionych napoić.
  • Nagich przyodziać.
  • Podróżnych w dom przyjąć.
  • Więźniów pocieszać.
  • Chorych nawiedzać.
  • Umarłych pogrzebać.

"Spośród tych czynów jałmużna dana ubogim jest jednym z podstawowych świadectw miłości braterskiej; jest ona także praktykowaniem sprawiedliwości, która podoba się Bogu" - czytamy w Katechizmie.

Przeczytaj także: Nowy grzech, z którego trzeba się spowiadać. "Niejeden człowiek stracił życie"