W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas IV otrzymali komputery przenośne, które miały być początkiem wielkich zmian i wyrównania szans. Jak się jednak okazuje, podczas przetargu doszło do naruszeń.
Program „Laptop dla ucznia” nie może być kontynuowany w obecnej formie. Co go zastąpi?
Zobacz także: Koniec z zakuwaniem po nocach. Średnią w szkole policzą tylko z 5 przedmiotów?
„Doszło do naruszenia przepisów karnych”
Jak zdradził minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do programu „Laptop dla ucznia”, wszystko wskazuje, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych.
— Mogło dojść do sytuacji korupcyjnych. W związku z tym w trybie niejawnym zostanie złożone doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przy organizacji przetargu — podkreślił Gawkowski.
Minister cyfryzacji już wcześniej sugerował, że nie widzi szans, aby program został utrzymany w obecnej formie. Wówczas chodzi o brak zabezpieczenia odpowiednich środków do jego realizacji przez poprzedni rząd.
— Otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej informację, że wydatki na ten cel nie są kwalifikowalne. Poprzedni rząd nie zabezpieczył również pieniędzy — tłumaczył.
Obecny rząd podjął decyzję, że program „laptop dla ucznia” zostaje zawieszony.
Co zastąpi program „Laptop dla ucznia”?
Minister cyfryzacji wraz z ministrą edukacji Barbarą Nowacką podkreślili jednak, że chcą wprowadzić nowy format. Chcą naprawić sytuację związaną z programem „Laptop dla ucznia”. Tym razem jednak program ma być przebadany przez ekspertów.
— Do końca czerwca wraz z ekspertami z Instytutu Badań Edukacji i po konsultacjach, przygotujemy spójną strategię, która też pozwoli nam rozmawiać z Komisją Europejską o wsparciu dla tego programu — powiedziała ministra Barbara Nowacka.
„Cyfrowy uczeń” ma być programem, który realnie wyrównuje szanse cyfrowe młodzieży.
— Program, który polega wyłącznie na rozdaniu laptopów, niestety nie wyrównuje szans — podkreśliła ministra Barbara Nowacka.
Szefowa resortu edukacji tłumaczyła, że celem jest opracowanie programu powiązanego z programem nauczania. W tym doprowadzenie do odciążenia tornistrów, zapewnienia bezpieczeństwa w sieci i higienę cyfrową.
— To są naprawdę ważne z perspektywy edukacji młodego człowieka w XXI w. wyzwania — zaznaczyła Nowacka.
Kolejne założenia dotyczące nowego programu „Cyfrowy uczeń” mają być ogłaszane w kolejnych miesiącach. Wiadomo jednak, że ze względu na brak czasu i wymogi formalne dotyczące m.in. finansowania programu z KPO, uczniowie nie otrzymają laptopów we wrześniu 2024 roku.
Źródło:
- money.pl
- tvn24.pl