Najnowsze wytyczne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie dla szkół dotyczą postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych.
Wszystko w ramach zapobiegania zakażeniom bakteriami z rodzaju legionella, których wciąż przybywa.
Zobacz także: 5-miesięczna dziewczynka nagle zaczęła tracić przytomność. RTG pokazało przyczynę
Legionella – najnowsze informacje
Według najnowszych informacji rzeszowskiego sanepidu, w ostatniej dobie wykryto na Podkarpaciu jedno nowe zakażenie legionellą. Jest nim mieszkaniec Rzeszowa. Na szczęście nie odnotowano kolejnych zgonów.
Przypominamy, że najwięcej przypadków zakażenia legionellą potwierdzono w Rzeszowie – 106, oraz w powiecie rzeszowskim – 36. W innych Podkarpackich miejscowościach są to pojedyncze przypadki.
Do tej pory zmarło 18 osób.
Tak Rzeszów walczy z legionellą
Rzeszowski ratusz podał do publicznej informacji, że w mieście przeprowadzono dezynfekcję miejskiej sieci wodociągowej. Taki sam zabieg nastąpił w instalacjach wodnych placówek oświatowych. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo przed nadchodzącym rokiem szkolnym.
Do miejskich rur wodociągowych wpuszczono 20-krotnie większą dawkę chloru. Po tym zabiegu cała instalacja została wypłukana, aby pozbyć się z niej nadmiaru chloru.
- Woda z chlorem została spuszczona, następnie wszystkie wewnętrzne instalacje ciepłej wody i cyrkulacji zostały dodatkowo przepłukane. Zostało to zrobione na początku tygodnia. Jesteśmy gotowi na pierwszy dzwonek – powiedział w rozmowie z PAP Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.
Wytyczne Sanepidu
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała z kolei na swojej stronie „wytyczne dla placówek oświatowo – wychowawczych dotyczące postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella”.
Sanepid poinformował, że przed ponownym otwarciem szkół wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań.
Wśród nich znalazły się takie rekomendacje jak:
- właściwa konserwacja i utrzymanie odpowiedniej temperatury w punktach wypływu wody z kranu i w podgrzewaczach wody (temperatura powinna mieć temperaturę co najmniej 55 stopni Celsjusza, w podgrzewaczach 60 stopni Celsjusza, co zmniejsza namnażanie się bakterii),
- płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej,
- właściwe zarządzanie i utrzymywanie urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą w celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego.
Jak przekazał PAP podkarpacki kurator oświaty, Małgorzata Rauch została poproszona o przesłanie zaleceń sanepidu do dyrektorów i kierowników szkół oraz przedszkoli.
Źródło:
- gov.pl
- pap.pl
- portalsamorzadowy.pl
- portalkomunalny.pl
Czytaj także: Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Kiedy dni wolne od szkoły 2023/2024?
Infekcja wirusowa czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia
Mięsożerna bakteria w Bałtyku kilka lat temu zabiła 4 osoby. Teraz powraca