W dobie wszechobecnych gier komputerowych planszówki przeżywają obecnie swój renesans - znów modne stało się granie w tradycyjne gry z przyjaciółmi czy z dziećmi. To dobry trend - poza dostarczaniem rozrywki takie gry mają też bowiem walory edukacyjne: rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację i uczą strategicznego myślenia.
To sposób na wartościowe spędzenie czasu z bliskimi, bez względu na wiek uczestników. Większość gier planszowych łączy pokolenia, bo mogą w nie grać jednocześnie zarówno dzieci, jak i dorośli. Takie gry wywołują nierzadko spore emocje, wyzwalają ducha współzawodnictwa i potrafią wciągnąć na długie godziny.
Lubisz planszówki? To doskonale, bo mają wiele zalet
Granie w gry planszowe to świetny sposób na nudę i doskonałe zajecie dla całej rodziny na wolnej wieczór. Ale to tylko jedna z korzyści. A jest ich naprawdę wiele - od tych wpływających na nasze zdrowie i pracę mózg po benefity związane z relacjami między bliskimi.
- Granie w gry planszowe zbliża. W dzisiejszych czasach nawet dobrzy rodzice nie zawsze mają pomysł na spędzanie z dzieckiem wolnego czasu. Tymczasem planszówki to cos, co sprawia przyjemność i dzieciom, i dorosłym i jest naprawdę fajnym i wciągającym zajęciem. A im więcej czasy spędzonego razem, tym lepsze relacje. Wspólna rywalizacja, zabawa i dążenie do celu, jakim jest wygrana naprawdę zbliża ludzi.
- Nauka zdrowej rywalizacji pracy zespołowej. Jeśli maluch nie umie sie dzielić z innymi, a każda porażka wywołuje u niego histerię, planszówka będzie doskonałym treningiem współżycia w grupie. Granie uczy dziecko nie tylko walki o zwycięstwo, ale i pokazuje, jak przegrywać. Uczy cierpliwości, wytrwałości. Dla jedynaków to dobry trening współpracy w grupie.
- Granie to trening dla mózgu. Nauka przez zabawę - to nie puste hasło, ale opis tego, jak działają planszówki. Myślenie, kombinowanie, zgadywanie i inne działania niezbędne w czasie gry w planszówki to doskonałe ćwiczenie dla naszych komórek mózgowych. Dzięki na pozór zwykłe zabawie i dorośli, i dzieci trenują pamięć, logiczne i strategiczne myślenie. Granie pomaga w ćwiczeniu podstawowych umiejętności poznawczych, takich jak podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, rozwija kreatywność i pewność siebie. Komórki mózgowe pracują, nawiązują nowe połączenia miedzy neuronami, wypełniają mózg bodźcami i doświadczeniami, które przydadzą się potem w nauce oraz życiu zawodowym.
- Gry redukują stres i poprawiają nastrój. Jednym ze skutków ubocznych korzystania z planszówek jest śmiech. To zjawisko, które jest niezbędne dla zdrowia psychicznego. Śmiech wyzwala endorfiny, a te pomagają redukować stres, poprawiają nastój i wpływają pozytywnie na pracę całego organizmu.
Podpowiadamy: Top 10 gier planszowych wszech czasów. Ranking planszówek dla dzieci
12 zabaw na skupienie uwagi - jak w czasie zabawy rozwijać koncentrację?
Dzień planszówek już 10 października
W gry planszowe możesz grać w dowolnym miejscu i czasie. To duża zaleta tej rozrywki. Grę można spakować do walizki na wyjazd, do plecaka na podróż, można ją zabrać do znajomych i dziadków. Oczywiście można też grać w domu z bliskimi i przyjaciółmi.
Miłośników planszówek przybywa, z tego powodu ustanowione zostało ich święto - Ogólnopolski Dzień Planszówek, który obchodzony jest co roku 10 października.
To świetna okazja do tego, żeby spotkać się z bliskimi i rozegrać rundkę... Albo dziesięć!