Ludzkie zarodki będą dłużej "podtrzymywane przy życiu"? Przeciwnicy grzmią

2023-10-26 9:22

Wielu czołowych naukowców wzywa do podwojenia obecnego 14-dniowego limitu badań nad embrionami do 28 dni. Wydłużenie limitu czasu miałoby zwiększyć szanse na zbadanie tajemnic rozwoju człowieka. Postulat jednak budzi kontrowersje.

Ludzkie zarodki

i

Autor: Getty Images Naukowcy chcą wydłużyć limit czasu, w którym mogliby badać ludzkie zarodki

Czołowi brytyjscy naukowcy apelują o wydłużenie limitu czasu, w którym mogliby badać rozwój ludzkich embrionów. Przypomnijmy, że prace nad embrionami są legalne tylko do 14. dnia. Naukowcy chcą, aby czas ten został wydłużony dwukrotnie, a badacze mieli 28 dni na przeprowadzanie swoich prac.

Wskazania do in vitro

Naukowcy chcą badać ludzkie embriony

Projekt wystosowała Inicjatywa Biologii Rozwoju Człowieka wraz z brytyjskim rządowy organ ds. badań i innowacji. W badaniu wzięło udział 70 osób, które pytano o ideę zwiększenia limitu czasu pracy nad zarodkami. Projekt miał rozpocząć debatę społeczną na ten kontrowersyjny temat i przybliżyć społeczeństwu stanowisko naukowców, którzy sądzą, że wydłużenie limitu czasu mogłoby nie tylko pomóc im zgłębić tajemnice rozwoju człowieka, ale i być może znaleźć odpowiedzi na pytania o niepłodność. 

"Przesunięcie granicy tego, jak długo rozwijający się zarodek mógłby być faktycznie przetrzymywany przy życiu w naczyniu do celów badawczych po zapłodnieniu, wpłynęłoby na kolejny rozwój nauki" - powiedział profesor Robin Lovell-Badge kierownik Laboratorium Biologii Komórek Macierzystych i Genetyki Rozwojowej w Francis Crick Institute.

14-dniowy limit i basta

Badania prowadzone na ludzkich zarodkach od dawna budzą kontrowersje i sprzeciw wielu konserwatywnych środowisk na całym świecie. Regułę 14 dni wprowadzono w 1979 roku, a jej celem było zakazanie prowadzenia prac badawczych na zarodkach, które osiągnęły 14. dzień rozwoju. Kilkanaście krajów na całym świecie, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Polska, przyjęły to jako prawo.

Przed 28. dniem rozwoju formuje się układ nerwowy, zaczyna również bić serce. Normy etyczne zabraniają przeprowadzania jakichkolwiek badań na zarodkach, które osiągnęły już tak zaawansowany etap rozwoju. Naukowcy jednak twierdzą, że to wciąż nie jest etap, w którym zarodek może cokolwiek odczuwać, dlatego postulują o wydłużenie tego limitu czasu.

Projekt budzi kontrowersje

Po badaniach inicjatorzy projektu doszli do wniosku, że nastroje społeczne są sprzyjające takiej dyskusji. Larum podniosły jednak środowiska religijne, które boją się, że wydłużenie czasu mogłoby stanowić furtkę do przeprowadzania eksperymentów na ludzkich zarodkach. Rzeczniczka organizacji Right To Life UK, Catherine Robinson, wystosowała wręcz oskarżenie, że projekt jest zawoalowaną próbą lobbowania na rzecz usunięcia 14-dniowego limitu.

Czytaj: Naukowcy wyhodowali model ludzkich zarodków. Bez plemnika i komórki jajowej