Upodobania co do konkretnej bajki, a nawet pewnych odcinków serialu animowanego, to domena większości dzieci. W rezultacie, rodzice chadzają nucąc "Patrol nasz, radę da, już jadą nam z pomocą...", albo "Kiedy słyszy alarmu dźwięk, gotów jest ratunek nieść"... Kto czytając to nie ma w głowie melodii na zawołanie, pewnie ma w domu fana np. Świnki Peppy, a nie Psiego Patrolu, czy Strażaka Sama.
Zanim jednak sięgniemy granic irytacji, gdy dziecko prosi nas o wspólne oglądanie bajki, którą znamy na pamięć, dobrze jest zdać sobie sprawę z istotnego faktu. Dzieci robią tak, nie dlatego, że są nudne. To po pierwsze - typowe dla ich wieku, a po drugie - wpływające bardzo pozytywnie na ich rozwój.
Dowiedz się: Twoje dziecko ogląda bajki na YouTubie? Te straszne filmy zobaczy „przy okazji”
Zobacz też: Bajki dla dwulatka - 10 najlepszych bajek dla dwuletniego dziecka
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Sussex potwierdziło, że dzieci uczą się więcej, gdy czytają lub oglądają coś w kółko. Psychologowie przeanalizowali dwie grupy 3-letnich dzieci. Części z nich czytano tę samą bajkę kilka razy, innym w tym samym czasie czytano różne bajki. Okazało się, że dzieci, które przyswoiły więcej słownictwa, to te, które miały kontakt z powtarzającymi się bajkami.
Jakie są inne korzyści z czytania lub oglądania tej samej bajki wiele razy?
Na nauce słownictwa nie koniec. Oto pozostałe korzyści płynące z oglądania tego samego filmu lub słuchania tej samej czytanej przez rodzica książeczki "milion" razy.
- Daje dzieciom poczucie wiary w siebie, swój intelekt i spryt, ponieważ wiedzą, co stanie się później i "przewidują" kolejne wydarzenia. Gdy ich "prognozy" są trafne, daje im to sporą satysfakcję.
- Dzieci uczą się, że świat jest bezpieczny i przewidywalny. Dzięki temu wyzbywają się lęków i są pewniejsze siebie.
- Przerwa od nowych informacji i przestymulowania jest dzieciom potrzebna. Ich mózgi wymagają resetu, a bajka którą dobrze znają jest rozrywką, która jednocześnie nie podnosi im adrenaliny.
- Przewidywanie tego, co się wydarzy rozwija logiczne myślenie i uczy umiejętności społecznych.
A więc, jeśli dziecko po raz setny prosi cię o włączenie tego samego odcinka bajki, lub jeśli co wieczór czytacie jedną, ulubioną książeczkę - nie protestuj. Mózg dziecka będzie ci wdzięczny, a to zaprocentuje jego prawidłowym rozwojem.
Zobacz: Bajki dla najmłodszych - 5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube