Pediatra z Vernon we Francji, dr Kathryn MacKinlay ujawniła, że jako lekarka spotkała się z objawem grypy typu A, który u większości rodziców budziłby przerażenie. Wyznała, że jej córka również tego doświadczyła.
Mowa tu o halucynacjach. Dzieci nie tylko słyszą dźwięki, ale widzą przedmioty w powiększonych rozmiarach, a niektóre są wręcz przekonane, że ktoś chce im zrobić krzywdę.
Swoim doświadczeniem dr Kathryn podzieliła się na portalu InteriorHealth.
Zobacz także: RSV, grypa, Covid-19 czy może zwykłe przeziębienie? Lekarz mówi, jak je odróżnić u malucha
Spis treści
- „Mamusiu, mamusiu!”
- Halucynacje to krótkie epizody
- Jak ochronić dziecko przed grypą?
- Kiedy zgłosić się do szpitala?
„Mamusiu, mamusiu!”
Krzyk przerażonego swoimi halucynacjami dziecka może niepokoić. Z pewnością trudne do zniesienia jest, gdy dziecko woła wniebogłosy, że ktoś chce zrobić mu krzywdę.
Dr Kathryn wyznała, że gdy jej córka Marissa zachorowała na grypę typu A i miała wysoką gorączkę, zaczęła głośno wołać:
Mamusiu, mamusiu, spraw, żeby to się zatrzymało!. Jest głośno. Oni krzyczą! Stop, stop, aaaaaaaahhhh.
Mama dziewczynki uspokajała ją, że nikt nie krzyczy i wszystko jest w porządku. Taki objaw grypy mógłby być dla większości rodziców bardzo niepokojący. Ale lekarka zapewnia, że nie był to jedyny przypadek halucynacji u dzieci cierpiących na grypę typu A, który miała okazję obserwować.
Jako lekarz pogotowia w ciągu ostatnich kilku tygodni widziałam wiele innych dzieci, mających halucynacje podczas zmagań z grypą typu A – powiedziała.
Halucynacje to krótkie epizody
Dr Kathryn chciała ostrzec rodziców, aby nie byli zaskoczeni lub wystraszeni, gdy ich chore dzieci zaczną krzyczeć i mówić, że widzą przedmioty lub osoby, chcące ich skrzywdzić.
Jednocześnie pragnęła dodać rodzicom otuchy, że te objawy miną, a dziecko wyzdrowieje. Wyjaśniła, że halucynacje to krótkie epizody, które nie wymagają specjalnego leczenia. Jedyne, co każdy rodzic może zrobić, gdy dziecko jest zdezorientowane i przestraszone, to mocno je przytulić.
Jak ochronić dziecko przed grypą?
Pediatra wyjaśnia, że najlepszą formą ochrony przed wirusem grypy są szczepienia ochronne. Ona sama niestety nie zdążyła zaszczepić córki. Miała umówioną wizytę, ale dziewczynka zdążyła zachorować, zanim przyjęła szczepionkę.
Podkreśliła jednocześnie, że najlepsze, co można zrobić, gdy dziecko choruje na grypę, to zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i obniżanie gorączki.
Kiedy zgłosić się do szpitala?
Jako rodzice powinniśmy wiedzieć, że do szpitala należy się zgłosić, jeżeli dziecko:
- z trudem oddycha,
- nie może się wybudzić,
- gorączce towarzyszy wysypka,
- ma blade lub sine usta.
Przypominamy, że gorączka u dziecka poniżej 3. miesiąca życia to powód, aby nie zwlekać, tylko jechać do szpitala. W przypadku starszych dzieci należy zgłosić się do specjalisty, gdy temperatura utrzymuje się dłużej niż 5 dni.