Nowy rok szkolny będzie obfitował w wiele zmian. O większości z nich wiemy już od dawna. W planie lekcji szkoły liceum ogólnokształcącym i technikum pojawią się dwa nowe przedmioty: Historia i teraźniejszość oraz Przysposobienie obronne, którego elementy mają być wprowadzane już nawet w 8 klasie.
Zamiany dotyczyć mogą również sposobu nauczania, który (z uwagi na istniejące nadal zagrożenie COVID), może zamienić się czasowo ze stacjonarnego na zdalny.
Debiut HiT-u oraz powrót przysposobienie obronnego
- Chcemy dotrzeć do wszystkich z informacjami, prawdą, na temat tego, co działo się od drugiej wojny światowej do początku XXI wieku, bo znajomość najnowszej historii jest warunkiem rozumienia rzeczywistości - mówił o programie HIT w wywiadzie minister edukacji Przemysław Czarnek.
Nie znane są jeszcze szczegóły dotyczące przysposobienia obronnego, wiadomo jedynie, że ma przygotować młodzież do świadomego wykorzystywaniem broni i nauczyć odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi i innymi kryzysowymi sytuacjami.
„Przedmiot >>edukacja dla bezpieczeństwa<< zawiera elementy niezbędne dla budowania sprawności obronnych społeczeństwa. Gdy powstawał jego program, najważniejszym zagrożeniem był terroryzm. Podczas wojny Putina podstawy programowe trzeba dostosować do nowych realiów” – napisał w mediach społecznościowych Radosław Brzózka pełnomocnik ministra ds. strategii edukacji.
Czytaj również: Od września 2022 w szkołach będzie nowy przedmiot. Czym jest HIT?
Początek roku szkolnego 2022/2023 - kiedy wypada rozpoczęcie roku?
Musimy być gotowi na naukę zdalną
MEN opiniuje właśnie projekt rozporządzenia w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ja czytamy: "Rozporządzenie określa szczegółowe warunki organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, w przypadku zawieszenia zajęć (...)".
Co to oznacza dla dzieci i młodzieży? W przypadku kolejnych fali pandemii, ale również innych niespodziewanych zdarzeń, nauka w szkołach i zajęcia w przedszkolach mogą zostać zawieszone, co oznacza powrót nauki zdalnej.
Zdaniem MEN-u rozporządzenie ureguluje zasady zdalnego nauczania i wprowadzi m.in. obowiązek organizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. To ważne, bo ostatnie doświadczenia pokazują, że wiele placówek nie prowadziła zdalnych zajęć lub prowadziła je w formie niewystarczającej.