Nowa sytuacja na rynku pracy wymusiła zmiany w przepisach. Zdaniem rządu zmiany, które mają wejść w życie od stycznia 2023 roku, zmniejszą kolejki w Urzędach Pracy i oddzielą osoby bezrobotne i szukające pracy od tych, które rejestrują się w UP tylko po to, aby uzyskać darmowe ubezpieczenie zdrowotne. Komu będzie przysługiwało to rozwiązanie i jak otrzymać darmowe ubezpieczenie zdrowotne?
Bezpłatne ubezpieczenie w ramach nowej ustawy
Do tej pory osoba bezrobotna, aby utrzymać darmowe ubezpieczenie zdrowotne, musiała rejestrować się w Urzędzie Pracy. Takiej możliwości nie mieli pracownicy zatrudnieni na umowę o dzieło - oni musieli opłacać ubezpieczenie z własnej kieszeni, co było dużym wydatkiem. W najlepszej sytuacji były osoby, którym ubezpieczenie zdrowotne opłacali członkowie rodziny, np. zatrudniony na etacie mąż.
W sytuacji, w której doszło do skorzystania z opieki zdrowotnej w ramach NFZ mimo braku ubezpieczenia, można było zgłosić ten fakt w ciągu 30 dni i otrzymać ubezpieczenie wsteczne.
Od stycznia ma pojawić się jeszcze jedna opcja. Ustawa o aktywności zawodowej zakłada, że od 1 stycznia 2023 roku osoba niezatrudniona może złożyć wniosek do ZUS, aby zostać objętą ubezpieczeniem zdrowotnym. Zdaniem rządu, sytuacja ta dotyczy ok. 800 tys. bezrobotnych oraz ok. 2 mln osób niezarejestrowanych w pośredniakach i nieobjętych żadnym ubezpieczeniem.
Czytaj również: Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Kiedy trzeba zgłosić malca do ZUS?
ZUS i macierzyński. Jak wylicza się świadczenia kobietom bezrobotnym?
Kto otrzyma darmowe ubezpieczenie od stycznia 2023?
Darmowe ubezpieczenie zdrowotne od stycznia 2023 roku będą mogły otrzymać osoby bezrobotne, które nie zarejestrują się w UP, ale złożą wniosek do ZUS. Aby zostać objętym ubezpieczeniem:
- nie mogą otrzymywać dochodów (np. z tytułu umowy o dzieło) wyższych niż połowa minimalnego wynagrodzenia (limit minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku będzie wynosił 1745 zł od stycznia i 1800 zł od lipca),
- nie mają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego źródła (np. zgłoszenia przez innego członka rodziny).
Przypomnijmy, że prawo do darmowej opieki zdrowotnej przysługuje każdej kobiecie w ciąży oraz w okresie porodu i połogu, posiadającej obywatelstwo polskie lub prawo stałego pobytu i zamieszkującej na terenie Polski, nawet jeśli nie jest ona ubezpieczona.