Małe dzieci, które spędzają mnóstwo czasu przed tabletem, smartfonem, komputerem lub telewizorem mogą mieć słabiej rozwiniętą istotę białą, czyli część mózgu, którą biegną sygnały z komórek nerwowych do innych części ośrodkowego układu nerwowego.
Spis treści
- Co to jest istota biała?
- Smartfony spowalniają rozwój istoty białej
- Ile czasu przed ekranem dla dziecka?
Co to jest istota biała?
Nowe badanie amerykańskich lekarzy wykazało, że istota biała w mózgach dzieci spędzających godziny przed ekranami nie rozwijała się tak szybko, jak w mózgach dzieci, które tego nie robiły. Istota biała mózgu opowiada za rozwój mowy, umiejętności czytania i pisania.
Zdaniem specjalistów, dobre funkcjonowanie istoty białej zależy od interakcji z ludźmi, zabawy, stymulacji bodźcami zewnętrznymi. To szczególnie ważne w pierwszych pięciu latach życia dziecka, kiedy mózg rozwija się najintensywniej.
Smartfony spowalniają rozwój istoty białej
Na potrzeby badania wykonano rezonanse magnetyczne mózgów 47 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dzieci wykonały testy oceniające ich zdolności poznawcze. Rodzice natomiast zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza, w którym mówi, ile czasu ich dzieci spędzają przed ekranami.
Naukowcy odkryli, że im dłużej dzieci siedziały prze smartfonami i telewizorami, tym mniejsza była ich zdolność do szybkiego nazywania obiektów (pomiar szybkości przetwarzania myśli), niższy był też poziom umiejętności czytania i pisania.
Wyniki te były powiązane z opóźnionym rozwojem istoty białej, w szczególności z procesem, który umożliwia szybsze przemieszczanie się impulsów nerwowych w całym mózgu.
Czytaj: Jak odciągnąć dziecko od smartfonu i tabletu?
Telefony i wifi wpływają na rozwój niemowlaka. Sprawdź, co powinnaś o nich wiedzieć
Ile czasu przed ekranem dla dziecka?
Chociaż telewizja istnieje od dziesięcioleci, to jednak powstanie telefonów komórkowych czy komputerów znacznie wydłużyło czas, jaki dzieci spędzają przed ekranami. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, aby dzieci poniżej 18 miesiąca życia w ogóle nie miały kontaktu z telewizją czy smartfonem.
Od 18 do 24 miesięcy, jeśli rodzice tak zdecydują, dzieci mogą oglądać programy odpowiednie do ich wieku, ale wyłącznie w obecności rodzica. W przypadku dzieci w wieku od 2 do 5 lat czas przed ekranem powinien być ograniczony do 1 godziny dziennie.