13-latek nie założy już konta w serwisie społecznościowym. Trudniej będzie też „oszukać” portal w sprawie wieku

2024-10-25 9:57

Dolna granica wiekowa, jaka obowiązuje użytkowników serwisów społecznościowych to zwykle fikcja, bo ograniczenia potrafi obejść połowa dziewięciolatków. Rząd chce podnieść minimalny wiek i pracuje nad innymi metodami weryfikacji wieku.

13-latek nie założy już konta w serwisie społecznościowym. Trudniej będzie też „oszukać” portal w sprawie wieku

i

Autor: Getty Images 13-latek nie założy już konta w serwisie społecznościowym. Trudniej będzie też „oszukać” portal w sprawie wieku

Obecnie dolna granica wieku, od jakiego możliwe jest (a raczej dozwolone) założenie konta na TikToku, Facebooku czy Instagramie to 13 lat. Norweski rząd chce ją podnieść do 15 lat.

Jak tłumaczy, funkcjonujące obecnie zabezpieczenia nie działają, bo z zebranych danych wynika, że z powodzeniem obchodzi je przeszło połowa dziewięciolatków i 72% jedenastolatków.

Bezpieczna droga dziecka do szkoły - Plac Zabaw odc. 13

Jak usunąć profil dziecka na Facebooku?

Choć większość serwisów społecznościowych przed założeniem konta wymaga informacji o wieku potencjalnego użytkownika, dzieci, które chcą założyć konto bez problemów obchodzą te wymagania. Podanie fałszywej daty urodzenia może umożliwić założenie profilu, ale warto wiedzieć, że w dowolnym momencie można zgłosić profil założony przez dziecko.

Pamiętaj! - jeśli Twoje dziecko, mimo że nie ma ukończonych 13 lat, założyło już konto na Facebooku, możesz zażądać od serwisu jego usunięcia, a wcześniej przekazania informacji z jego konta

- czytamy w serwisie rządowym. 

Na stronie rządowej znalazła się także prosta instrukcja jak zgłosić profil założony przez osobę nie spełniającą kryterium wiekowego. Wystarczy wypełnić podany formularz. Jak na swojej stronie informuje Facebook, serwis „natychmiast usunie każde konto dziecka, które nie ukończyło lat 13, zgłoszone za pomocą tego formularza”.

Z mediów społecznościowych korzysta zdecydowana większość nastolatków, a statystyki pokazują, że średni wiek, w którym rozpoczynają korzystanie z tego typu serwisów wynosi... 12 lat. Badania pokazują też, że nawet 28% 10-latków ma konto w wybranym serwisie. 

Serwisy społecznościowe niedostępne dla 13-latków

Norweskie władze chcą przeciwdziałać temu zjawisku i pracują nad zmianą zarówno w zakresie wieku jak i sposobów jego weryfikacji. Dążą do tego, by zamiast obecnych 13 lat dolną granicą wiekową było 15 lat.

Dzieci należy chronić przed szkodliwymi treściami w mediach społecznościowych

- powiedział w rozmowie z dziennikiem „VG” norweski premier Norwegii Jonas Gahr Store.

Rząd norweski przyznaje, że zmiana obecnych regulacji potrwa i z pewnością nie będzie prosta, jednak warto podjąć walkę o to, by chronić dzieci przed działaniem potęgi algorytmów. Premier podkreślił, że konieczna będzie nie tylko zmiana dolnej granicy wiekowej, lecz także zmiana na bardziej rygorystyczne jej egzekwowanie. 

Nie wiadomo, z jakich metod weryfikacji będzie można korzystać, by jednocześnie nie naruszać praw człowieka. Jak podaje norweski rząd, aktualnie obowiązujące limity obchodzi połowa dziewięciolatków, 58% dziesięciolatków i 72% jedenastolatków.

Ekrany i maluchy. Co powinien wiedzieć każdy rodzic o cyfrowym bezpieczeństwie?

Pytanie 1 z 10
Jaki rodzaj treści cyfrowych jest najbardziej odpowiedni dla małych dzieci?