„Raport o biedzie w Polsce” każe nam spojrzeć prawdzie w oczy: w kraju blisko 2,5 miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie. Jest ich więcej niż mieszkańców Warszawy.
57, 29 albo 17 zł: tyle musi starczyć na cały dzień
Sytuacja materialna Polaków sprawia, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na trzy posiłki w ciągu dnia. Co dziesiąty Polak je w ciągu dnia zaledwie jeden lub dwa posiłki.
Z „Raportu o biedzie w Polsce” opracowanego przez Szlachetną Paczkę wynika, że prawie połowa Polaków funkcjonuje na progu socjalnego minimum, wynoszącego 57 zł na jedną osobę.
W wyjątkowo trudnym położeniu są seniorzy: wśród nich nie brakuje osób, które muszą przeżyć jeden dzień za 29 zł...
Ale są też dzieci, w rodzinach których, po odliczeniu opłat za mieszkanie i kupno leków, do wydania pozostaje 17 złotych na osobę...
W skrajnej biedzie żyje o 125 tys. dzieci więcej
Od ubiegłego roku skrajne ubóstwo dzieci jest o 32 procent wyższe.
W 2023 roku w skrajnie biednych rodzinach żyło 522 tys. dzieci.
W 2024 takich dzieci jest 677 tysięcy.
Wśród nich wiele z nich nie ma nie tylko swojego pokoju, ale nawet własnego łóżka. Dzieci śpią na podłogach, karimatach lub dzielą łóżko z innymi domownikami. Wstydzą się zapraszać do siebie rówieśników.
Wyjazdy na ferie czy wakacje to coś, co pozostaje jedynie w sferze ich marzeń.
Według autorów „Raportu o biedzie w Polsce” tak trudnej sytuacji w kraju nie było od 2015 roku, czyli od ponad dziesięciu lat.
Bieda, która odbiera dzieciom godność
Trzy czwarte Polaków na pytanie o to, kiedy nie ma mowy o godnym życiu odpowiada, że wtedy, kiedy nie starcza pieniędzy na buty.
Według 64 proc. Polaków - godność odbiera sytuacja, kiedy brakuje pieniędzy na ubrania.
W rodzinach, które według tych kryteriów, pozbawione są godnego życia - wychowuje się ponad 20 tys. dzieci w różnym wieku. Przynajmniej do tylu udało się dotrzeć osobom zaangażowanym w działalność Szlachetnej Paczki.
Galeria: Prezenty dla dzieci - w sklepach zaczęły się Święta