Temat przekłuwania uszu niemowlętom od dawna rozgrzewa internetowe dyskusje do czerwoności. Jedne mamy są zdania, że warto córeczkom przekłuwać uszy w wieku kilku miesięcy, bo nie będą tego traumatycznego momentu pamiętały. Inne wbrew przeciwnie uważają, że to samo dziecko powinno podjąć decyzję, czy uszy w ogóle będą przebite, a jeśli tak, to kiedy. W końcu to jest znaczna ingerencja w ich ciało, a nie matki, która zleca przebicie.
Ostatnio dyskusja na ten temat na nowo rozkwitła, gdy jedna z tiktokerek pochwaliła się nagraniem z porodówki. Na filmie widać jednodniową dziewczynkę, która ma przebite uszy.
Przeczytaj: Czy kilkumiesięczna dziewczynka potrzebuje kolczyków? Zdania są podzielone...
„Czy to nie za wcześnie na przebicie uszu?”
Mama postanowiła uczcić moment, w którym jej córeczka Lata skończyła cztery miesiące. Dla lepszego zobrazowania tego, jak szybko urosła, pokazała filmik ze szpitala.
- Czas płynie zbyt szybko. Tęsknię za tym, jak byłaś taka mała. Jeden dzień vs cztery miesiące – czytamy pod nagraniem.
Jednak to nie sama dziewczynka i jej niewątpliwie wyjątkowa uroda, przykuły uwagę internautów, ale kolczyki w jej małych uszkach.
„Pierwszy raz widzę noworodka z przebitymi uszami” – dziwiła się jedna z obserwatorek.
„Czy przekłuwanie uszu takiemu maluchowi jest w ogóle dozwolone?” - dopytywała inna.
„Jej ciało, jej wybór”- grzmiała trzecia.
Jedna z internautek zauważyła, także inną konsekwencję tak wczesnego przekłuwania uszu dzieciom.
„Jako niemowlę przekuto mi uszy, teraz dziury są za wysoko, nie mogę nawet nosić kolczyków” – pisała.
To normalne w wielu regionach świata
TikTok to platforma multikulturowa, więc bardzo szybko pod nagraniem pojawiło się dużo głosów broniących młodą mamę. Wiele osób z różnych zakątków świata jak: Indie, Turcja czy Filipiny pisało, że w ich kulturach to zupełnie normalna praktyka.
„Na Filipinach przekłuwanie uszu noworodkowi jest normalne, ponieważ jego skóra jest nadal miękka” – pisała jedna z obserwatorek.
„To miękkie miejsce u noworodka, więc przekłucie uszu w ogóle go nie boli” – pisał ktoś z Turcji.
Co na ten temat sądzą specjaliści z Polski?
Pediatrzy zwracają uwagę na ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej na metale - w tym: nikiel, chrom i kobalt. Obawiają się także nadkażenia bakteryjnego, poddając w wątpliwość prawidłową sterylizację pistoletów do przekłuwania uszu.
Jak podkreślają specjaliści przekłuwanie uszu powinno być wykonywane igłą w profesjonalnym salonie piercingu przez doświadczonego specjalistę.
Tu jednak rodzica, który chce przekłuć uszy niemowlakowi, może spotkać niemiła niespodzianka. Większość renomowanych salonów piercingu stawiam bowiem ograniczenia wiekowe - większość z nich przebija uszy dzieciom dopiero od 8 roku życia.
Przeczytaj także: "Przekłułam uszy półrocznej córce. Czy żałuję?"