5-letnia Malwinka to dziewczynka, która uwielbia rysować i chętnie chodzi do przedszkola. Od sześciu miesięcy przebywa w pieczy zastępczej, jednak marzy o tym, by wreszcie znaleźć miejsce, które będzie mogła nazywać domem.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu szuka dla niej rodziny zastępczej. Co trzeba zrobić, by zostać rodzicem zastępczym? Być może po przeczytaniu historii dziecka znajdzie się ktoś, kto zdecyduje się podjąć tej ważnej i potrzebnej roli.
„Bardzo chciałabym mieć swój dom”
Na profilu facebookowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu pojawił się post dotyczący 5-letniej Malwinki. Imię dziewczynki zostało zmienione, jednak prawdą jest to, że doświadczyło życia, którego nie powinno poznać żadne dziecko.
Choć wkrótce skończy 5 lat, bardzo boi się porzucenia i tego, że ktoś zostawi ją samą choćby na chwilę. Upewnia się, że dorośli, którzy obecnie się nią opiekują, nie wyjdą z domu i nie zostanie w nim zdana tylko na siebie. To wizja, która przeraża dziewczynkę.
Moja mama źle mnie traktowała. Mieszkałyśmy w miejscach, gdzie było dużo ludzi, którzy nie mieli domów i często mieszkali na ulicy. Jestem dużą i samodzielną dziewczynką, ale w nocy często się budzę i sprawdzam, czy ciocia i wujek są w domu. Ciocia mówi, żebym się tym nie martwiła i że nigdy nie zostanę w domu sama
- czytamy we wpisie MOPR na Facebooku.
Jak dowiadujemy się z treści wpisu Malwinka chętnie chodzi do przedszkola, jednak jej zachowania sprawiają, że dzieci nie zawsze chcą się z nią bawić. Dziewczynka nierzadko zabiera innym dzieciom zabawki, co może być wynikiem niewłaściwie sprawowanej opieki i tego, że nie miała możliwości nauczyć się wspólnej zabawy z rówieśnikami.
Dziewczynka regularnie spotyka się z psychologiem, wymaga także leczenia stomatologicznego. To z kolei efekt karmienia dziecka ogromną ilością słodyczy. Malwinka nadal bardzo je lubi, jednak ciocia, która sprawuje nad nią opiekę dba o to, by dieta dziecka była jak najbardziej wartościowa.
Będąc z mamą jadłam bardzo dużo słodyczy, a u cioci i wujka „jem zdrowo” – jak mówi ciocia. Słodycze dostaję, ale dla mnie jest ich ciągle za mało. Od tych pysznych słodyczy popsuły mi się ząbki i teraz chodzę do pani doktor, aby je naprawić
- czytamy.
Pięciolatka pięknie rysuje i marzy o tym, by ktoś otoczył ją opieką, na jaką zasługuje. Własny, spokojny dom jest tym, o czym marzy dziewczynka i choć to podstawowe prawo dziecka, nie każdy maluch ma tyle szczęścia, by go posiadać.
MOPR w Poznaniu szuka dla niej rodzica lub rodziny zastępczej. Oferuje wsparcie zarówno w trakcie procesu kwalifikacyjnego jak i później, podczas sprawowania opieki nad dzieckiem.
Kto może zostać rodzicem zastępczym?
W Polsce brakuje rodzin zastępczych. Często dzieci, które w dramatycznych sytuacjach trafiają do szpitala nie mogą opuścić go nawet wtedy, gdy są już zdrowe. Z powodu niewłaściwych warunków bytowych lub pozbawienia praw rodzicielskich nie mogą wrócić do własnego domu.
Liczba rodzin zastępczych jest niewystarczająca, a ponieważ nie ma gdzie umieścić dzieci porzuconych po narodzinach to szpitale stają się ich domami.
Wiele dzieci wymagających zabezpieczenia nie ma szansy na adopcję, bo uniemożliwia to nieuregulowana sytuacja prawna. Chętnych na rodziców zastępczych brakuje, bo rodzina zastępcza to nie to samo co rodzina adopcyjna.
Często świadomość, że maluch trafia do pieczy zastępczej tylko na pewien czas (nigdy nie wiadomo, na jak długo) sprawia, że emocjonalnie jest to bardzo trudne do udźwignięcia. Jednak dla dziecka, które traci szansę na choćby tymczasowe bezpieczne schronienie, jest nierzadko dramatem, który rzutuje na całe jego przyszłe życie.
By zostać rodzicem zastępczym nie trzeba pozostawać w związku małżeńskim. Ważne jest za to posiadanie właściwych warunków mieszkaniowych i stałego źródła dochodu. W przypadku małżeństw wystarczy, by przynajmniej jeden z nich posiadał stałe źródło dochodu. Oprócz funkcję rodziny zastępczej można powierzyć osobie, która:
- nie ma ograniczonych zdolności do czynności prawnych,
- nie jest i nigdy nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej,
- wypełnia obowiązek alimentacyjny (jeśli na niej ciąży),
- ma opinię o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wystawioną przez psychologa,
- daje rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej.
W przypadku małżeństw i rodzin ważne jest również to, by nową rolę akceptowali wszyscy jej członkowie. Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej muszą przejść obowiązkowe szkolenie, które prowadzone jest przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej lub ośrodek adopcyjny.