Podczas czwartkowej nocy dyspozytor 112 odebrał zgłoszenie od 9-letniej Weroniki. Dziewczynka zauważyła, że jej mama straciła przytomność i pomimo przerażenia, chwyciła za telefon i zadzwoniła pod 112.
Ja się bardzo boję. Mama leży nieprzytomna. Ma cukrzycę
- płakała do słuchawki 9-latka.
Dziewczynka zachowała zimną krew. Jej postawa pomogła uratować mamie życie
Pomimo natłoku emocji, dziewczynka z zimną krwią odpowiadała na wszystkie zadane przez dyspozytora pytania. Zapytał on czy jest sama w domu i dokąd wysłać pomoc. Jak poinformował asp. Janusz Rosa z wołowskiej policji, oprócz 9-latki i nieprzytomnej mamy, w domu znajdowała się również roczna siostra Weroniki, która zaczęła płakać po tym, jak kobieta straciła przytomność. Ojciec był w tym czasie w pracy.
Dzięki bohaterskiej postawie dziewczynki, znajomości numeru alarmowego 112 oraz umiejętnościom dyspozytora, pomoc przyszła na czas
- napisał asp. Janusz Rosa.
Policjant podkreślił, że zachowanie dziewczynki jest nie tylko przykładem dla jej rówieśników, ale również dla dorosłych. Wszyscy powinni pamiętać, że w sytuacji kryzysowej należy zachować zimną krew i podjąć działanie, które mogą uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Komendant Powiatowy Policji w Wołowie nadkom. Piotr Huzar postanowił osobiście podziękować Weronice, za jej bohaterską i godną naśladowania postawę. Zaprosił ją wraz z rodziną do wołowskiej komendy.
Ta historia jest kolejnym dowodem na to, jak ważne jest uczenie dzieci, jak postępować w sytuacjach kryzysowych. Gdyby nie Weronika, cała sytuacja mogłaby się skończyć dla mamy tragicznie.
Jak nauczyć dziecko numeru 112? Sposobów jest wiele
Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć czy wszystkiemu zapobiec i może pojawić się sytuacja, że to właśnie dziecko będzie musiało odpowiednio zareagować. Jak nauczyć dziecko numeru 112?
Najlepszym sposobem będą oczywiście ćwiczenia. Można wraz z maluchem wybierać numer na prawdziwym telefonie, czy posłużyć się Klockami i kolorowankami. Warto również odgrywać rolę z dzieckiem, by wiedziało, jak zachować się w takiej sytuacji.
Ciekawy sposób na zapamiętanie numeru 112 opisała podinspektor Małgorzata Sokołowska, która prowadzi profil "z pamiętnika policjantki" na Instagramie. Przyznała, że policjanci na prelekcjach z dziećmi korzystają z metody:
- 1 buzia
- 1 nosek
- 2 oczka