9-letnia Zuzia i 6-letnia Ula zostały pod opieką babci, gdy ta niespodziewanie straciła przytomność. Starsza z wnuczek zachowała jednak zimną krew i zapanowała nad całą sytuacją.
Piaseczno. 9-latka uratowała życie swojej babci
Dziewczynka zadzwoniła na numer alarmowy 112 i wezwała pomoc.
„Ze stoickim spokojem prowadziła rozmowę, przekazując wszystkie informacje, o które prosiła ją dyspozytorka. Dziewczynka zadbała również o to, by jej młodsza siostra nie bała się i czuła się bezpiecznie” - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.
Dzięki szybkiej interwencji Zuzi, na miejscu szybko pojawiły się służby ratunkowe, które udzieliły seniorce pomocy i zabrały ją do szpitala.
Policja narodziła dzielną wnuczkę
Zachowanie małej bohaterki docenił Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie mł. insp. Paweł Krauz, który zaprosił 9-latkę wraz z jej młodszą siostrą na komisariat. Dziewczynki odwiedziły siedzibę piaseczyńskich stróżów prawa wspólnie z mamą.
„W trakcie spotkania mł. insp. Paweł Krauz w imieniu własnym, jak również Starosty Powiatu Piaseczyńskiego - Pana Ksawerego Guta - pogratulował postawy obu dziewczynkom i wręczył im dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulacje za bohaterską postawę córeczek popłynęły również w kierunku ich mamy” – czytamy w komunikacie.
W ramach wyróżnienia dziewczynki mogły też zwiedzić budynek komendy oraz przyjrzeć się z bliska pracy funkcjonariuszy, zobaczyć sprzęt policyjny i wejść do radiowozów.
Numer alarmowy 112 powinno znać każde dziecko
Jak przypominają policjanci z Piaseczna numer alarmowy 112 wraz z wiedzą, jak prawidłowo przekazywać informacje dyspozytorowi powinno uczyć się wszystkie dzieci. Jak bowiem pokazuje przykład Zuzi i jej babci może to uratować ludzkie życie.
Numer alarmowy „112” jest ujednoliconym dla całej Unii Europejskiej telefonem alarmowym.
Podczas rozmowy z dyspozytorem, należy zachować spokój i jak najprecyzyjniej przekazywać niezbędne informacje:
- Rodzaj zdarzenia – co dokładnie się stało?
- Miejsce zdarzenia – gdzie to się stało?
- Liczba osób poszkodowanych – w jakim stanie są ranni?
- Nasze działania – jakie czynności podejmujemy, czy są inni świadkowie udzielający pomocy?
- Nasze dane – kim jesteśmy, jak się nazywamy?
Przeczytaj także: 6-letni Rafałek uratował mamie życie. Do sieci trafiło nagranie jego rozmowy z dyspozytorką