Dyrektorzy warszawskich szpitali z oddziałami ginekologicznymi podpisali wspólne oświadczenie dotyczące dostępu do usług medycznych, w tym zabiegu przerywania ciąży, zgodnie z obowiązującym prawem. Zgodnie podkreślają, że w placówkach medycznych w stolicy wykonywana jest legalna aborcja wtedy gdy prawo na to pozwala tzn w sytuacji zagrożenia życia oraz w wyniku ciąży powstałej z gwałtu.
"Nigdy wcześniej nie podawaliśmy tych statystyk"
W czasie konferencji prasowej zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska podała liczby zabiegów przerwania ciąży z przyczyn medycznych, które miały miejsce w ostatnich latach w stolicy. Wcześniej takie dane nie były publikowane, a statystyki nie były dostępne. W pierwszym półroczu 2023 roku dokonano 8 legalnych zabiegów przerwania ciąży, a w 2022 roku - 7 zabiegów.
Dyrektorzy zgodni: "Nie odmawiamy pomocy"
Dyrektorzy placówek medycznych zgodnie podkreślają, że każda pacjentka otrzyma pomoc, gdy tylko będzie jej potrzebowała. Nie było i nie ma sytuacji, w której pacjentce, której życiu i zdrowiu coś zagraża, odmówiono by dostępu do usług medycznych.
"W tym roku przyjęliśmy pacjentkę w 20. tygodniu ciąży z odpływaniem wód płodowych, u której wykonaliśmy niezbędny dla jej zdrowia i życia zabieg przerwania ciąży. Każda pacjentka uzyska w naszym szpitalu pomoc zarówno w charakterze medycznym, jak i psychologicznym" - powiedział dr Wojciech Puzyna, Prezes Centrum Medycznego Żelazna.
Oświadczenie podpisali m.in. dyrektorzy Centrum Medycznego Żelazna, Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny, Szpitala Bielańskiego, Szpitala Praskiego czy Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.
Czytaj: Publiczne żłobki będą droższe. Jest jeden ważny powód