Będą darmowe karnety na zajęcia sportowe. Tak rząd chce odciągnąć dzieci od ekranów

2024-11-06 15:40

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów, tabletów, ze smartfonami w rękach. By skutecznie walczyć z „ekranozą” rząd chce zaproponować dzieciom coś w zamian - każde z nich ma otrzymać darmowy roczny karnet na zajęcia sportowe.

Będą darmowe karnety na zajęcia sportowe. Tak rząd chce odciągnąć dzieci od ekranów

i

Autor: Getty Images Będą darmowe karnety na zajęcia sportowe. Tak rząd chce odciągnąć dzieci od ekranów

Dodatkowe zajęcia sportowe zwykle wiążą się z dość sporym wydatkiem w ciągu roku, dlatego rodziców taka wizja z pewnością ucieszy. Niestety... tym razem to nie polscy rodzice się ucieszą. Taką formę aktywności dzieciom proponuje szwedzki rząd. Od przyszłego roku każde dziecko w wieku od 8 do 16 lat ma otrzymać darmowy roczny karnet na zajęcia sportowe.

To, jak zostanie on spożytkowany ma już zależeć od dziecka, które może wybrać (w ramach gwarantowanej kwoty) zajęcia, na które chce uczęszczać. Karnet można będzie wykorzystać również na wypożyczenie sprzętu sportowego (np. nart czy łyżew).

Szwecja chce odciągnąć dzieci od ekranów

Przez lata ten skandynawski kraj przodował w wykorzystywaniu technologii w szkołach i przedszkolach. Cyfrowe urządzenia pojawiły się w nich na długo przed tym, jak dostęp do telefonów komórkowych z internetem stał się powszechny, a media społecznościowe zaczęły towarzyszyć młodym ludziom każdego dnia.

Dziś Szwecja widzi problem, bo młodzież między 13. a 16. rokiem życia dziennie (poza szkołą) średnio przez 6.5 godziny spędza przed ekranem. W Polsce jest niewiele lepiej: statystyki pokazują, że przeciętny polski nastolatek poświęca 5 godzin i 36 minut w ciągu dnia na korzystanie z urządzeń ekranowych.

Minister spraw socjalnych Szwecji Jakob Forssmed w rozmowie z PAP zapowiedział, że w szkołach już wracają tradycyjne tablice, długopisy i ołówki, bo jak wynika ze zleconych przez szwedzki rząd badań, dzieci i młodzież przez nadużywanie mediów cyfrowych mają stany lękowe, kłopoty ze snem i myśli samobójcze. Dzieci w wieku szkolnym gorzej też przyswajają wiedzę.

Członek rządu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że dzieciom trzeba dać coś w zamian, nie chodzi o to, by coś zabrać czy zakazać, ale zaproponować alternatywę. Zdrową alternatywą mają być więc karnety na zajęcia sportowe.

Jaką kwotę na zajęcia sportowe zaoferuje państwo?

Szwecja już od przyszłego roku ma wyposażyć w karnety wszystkie dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Kwota do wykorzystania w ciągu roku ma wynosić od 500 do 2 tysięcy koron szwedzkich (od 200 do 800 zł). 

Karnet będzie można wykorzystać na różnego rodzaju zajęcia sportowe ale nie tylko. Umożliwi on również wypożyczenie sprzętu sportowego np. łyżew w sezonie zimowym.

Wyniki badań pokazują też, że nastolatki mają problemy ze snem - coraz później się kładą, przed snem nierzadko korzystają właśnie z ekranów emitujących niebieskie światło. Gorzej śpią też polskie dzieci - nawet o 3 godziny krócej niż powinny.

− Szwedzcy nastolatkowie w wieku 13-16 poza szkołą spędzają średnio 6,5 godziny przed ekranami. Oczywiste jest, że nie mają wtedy czasu na inną aktywność, ruch czy sen, a to są podstawowe rzeczy, jakich potrzebują dla zdrowia fizycznego i psychicznego

- powiedział szwedzki minister Jakob Forssmed.

Ekrany i maluchy. Co powinien wiedzieć każdy rodzic o cyfrowym bezpieczeństwie?
Pytanie 1 z 10
Jaki rodzaj treści cyfrowych jest najbardziej odpowiedni dla małych dzieci?