Będzie dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków. Nawet 15 tygodni więcej

2024-11-28 10:15

Posłowie jednogłośnie opowiedzieli się za wydłużeniem urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta. Ile wyniesie dodatkowy urlop macierzyński? To zależy od kilku rzeczy.

Będzie dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków. Nawet 15 tygodni więcej

i

Autor: Getty Images Będzie dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków. Nawet 15 tygodni więcej

Wydłużony, a właściwie dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków staje się faktem. 27 listopada tego roku Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie.

Z dodatkowych dni urlopu będą mogli skorzystać nie tylko rodzice wcześniaków, lecz także tych dzieci, które po urodzeniu wymagały hospitalizacji ze względu na stan zdrowia. Nie chodzi oczywiście o sam pobyt w szpitalu po porodzie, nie wlicza się pierwszych 5 dni po porodzie.

O potrzebie wydłużenia urlopu macierzyńskiego rodzicom wcześniaków mówiono od miesięcy. Podkreślano, że rodzice wcześniaków są „okradani” ze wspólnego czasu, bo dziecko czasem wiele miesięcy jest hospitalizowane, w domu z rodzicem (najczęściej mamą) spędza więc zdecydowanie mniej czasu niż zdrowe dzieci urodzone o czasie.

Wcześniaki często także po opuszczeniu szpitala wymagają wizyt u specjalistów, rehabilitacji.

– Każdego dnia rodzi się 60 dzieci, które albo rodzą się przedwcześnie, są maleńkie, ważą mniej niż kilogramowe opakowanie cukru, albo dzieci, które są chore i muszą być hospitalizowane po narodzinach. 60 dzieci każdego dnia, 20 tysięcy dzieci rocznie. Bardzo często rodzice wcześniaków i chorych dzieci, kiedy ich dziecko w końcu po wielu, wielu tygodniach, w przypadku skrajnych wcześniaków nawet po 90 dniach opuszczają szpital, zaczynają długą drogę. Z rehabilitacją, z konsultacjami, z intensywnym leczeniem. Nie okradajmy ich z tego czasu

- mówiła podczas środowego wystąpienia w sejmie ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Posłowie jednomyślni. Urlop macierzyński wydłużony

W środę w Sejmie głosowano nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Za przyjęciem ustawy, która zakłada uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci urodzonych w terminie, jednak wymagających hospitalizacji, głosowało 428 posłów. Nikt z parlamentarzystów nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

To oznacza, że nowelizacja trafi teraz do Senatu, a później będzie czekać już tylko na podpis Prezydenta. Ustawa ma wejść w życie już po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia (wcześniej dyskutowano o 12 miesiącach).

Na uznanie zasługuje determinacja wszystkich, którzy walczyli o dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. To m.in. fundacja „Koalicja dla Wcześniaka”, która jeszcze przed rokiem złożyła petycję do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podpisało się pod nią 16 tysięcy osób.

Dodatkowy urlop macierzyński to nawet 15 tygodni

Zgodnie z przyjętymi zapisami ustawy, rodzice będą mogli skorzystać z wydłużenia urlopu macierzyńskiego o maksymalnie 8 lub 15 tygodni, w zależności od tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego masy urodzeniowej czy okresu potrzebnej hospitalizacji:

  • dla rodziców skrajnych wcześniaków (dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży) lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g dodatkowy urlop macierzyński wyniesie do 15 tygodni po porodzie. Będzie to zależeć od okresu hospitalizacji dziecka - tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu,
  • dla rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28. a przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu także obowiązywać będzie zasada tydzień urlopu za tydzień pobytu w szpitalu,
  • dla rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, lecz będzie wymagało hospitalizacji od 5. dnia od porodu do 8. tygodnia po porodzie - urlop wyniesie do 8 tygodni. By został przyznany, pobyt dziecka w szpitalu musi wynieść przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.

Jak wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński?

Wniosek o dodatkowy urlop składa się do pracodawcy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, jego masie urodzeniowej i okresie pobytu w szpitalu. 

O urlop mogą wnioskować matki, ojcowie a także opiekunowie prawni (również rodzice zastępczy i adopcyjni).

Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką