Wkrótce zmiany dotyczące wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i osób po 65. roku życia. Dla pacjentów zmiany te będą korzystne, bo pozwolą na uzyskanie recepty nawet od lekarza prywatnego a nawet pielęgniarki czy położnej.
Do tej pory takie recepty wystawiać mogli wyłącznie lekarze, którzy mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w jednym z trzech zakresów:
- podstawowej opiece zdrowotnej,
- leczeniu szpitalnym,
- ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.
Zmiany mają objąć także recepty na szczepionki refundowane. Do tej pory mogli je wystawiać także farmaceuci, jednak koszt preparatu nie był refundowany. By otrzymać szczepionkę taniej lub bezpłatnie, potrzebna była recepta od lekarza z przychodni POZ.
Kiedy zmiany w receptach na bezpłatne leki dla dzieci?
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już w listopadzie 2024 roku został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Zdrowia. Za zwiększeniem dostępności bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów opowiedzieli się wszyscy posłowie wchodzący w skład komisji.
W grudniu nad nowelizacją ustawy głosowali posłowie w Sejmie. Za przyjęciem zmian opowiedziało się 421 z 444 biorących w głosowaniu parlamentarzystów. Ustawa trafiła już do Prezydenta, czeka na jego podpis. To oznacza, że po maksymalnie 21 dniach zostanie podpisana, a nowe przepisy zaczną obowiązywać.
Recepty na bezpłatne leki i wyroby medyczne, które przysługują dzieciom (wykaz „Dz”) i seniorom (wykaz „S”) będą mogli wystawiać wszyscy lekarze oraz niektóre pielęgniarki, czyli te które mają uprawnienie do przepisywania recept zgodnie z ustawą o pielęgniarkach i położnych.
Recepty na leki 65+ i 18- będzie mógł przepisać każdy lekarz, każdej specjalizacji – niezależnie od tego, czy przyjmuje pacjentów „na NFZ”, czy prywatnie.
- czytamy w rządowym serwisie gov.pl
Recepty na refundowane szczepionki wypisze farmaceuta
Spore zmiany dotyczą też wystawiania recept na refundowane szczepionki. Przykładowo szczepionka przeciwko grypie jest bezpłatna dla dzieci i seniorów, jednak do tej pory by w aptece otrzymać lek bez płacenia za niego trzeba było udać się do lekarza, który ma kontrakt z NFZ.
Teraz receptę na szczepionkę wystawi również farmaceuta. To znacznie skróci czas, a w niektórych sytuacjach pozwoli w ogóle ominąć przychodnię.