Pierwszeństwo w kolejkach do lekarza czy apteki, sklepie, wolne miejsce w autobusie - to jedne z podstawowych praw ciężarnej, które powinny być respektowane w każdym zakątku Polski. Powinny, ale nie są - ile razy zdarzyło Ci się usłyszeć kilka niemiłych słów tylko dlatego że zostałaś obsłużona bez kolejki w sklepie? Ile razy po tym incydencie wolałaś potulnie stanąć w ogonku niż ponownie narażać siebie i dziecko na niepotrzebny stres?
Prawa ciężarnej: ciężko ustąpić miejsca w autobusie?
Prawa ciężarnej w Polsce nie są respektowane nie tylko z powodu społecznej znieczulicy, ale również zwykłej przekorności. Skoro mężczyźni, zwłaszcza młodzi, potrafią siedzieć bezczynnie w autobusie i nie ustąpić miejsca kobiecie, te nie widzą później powodu, żeby przepuścić ciężarną. Być może to efekt życia w ciągłym pędzie, a może zwyczajnie brak kultury. Niezależnie od tego, gdzie leży problem, kobiety w ciąży w Polsce nie mają lekko.
Prawa ciężarnej: bezpłatne parkowanie w Wieluniu
Burmistrz Wielunia postanowił poprawić komfort życia kobiet w ciąży i do praw ciężarnej dołożył jeszcze jedno: bezpłatne parkowanie w mieście. Aby móc za darmo parkować, trzeba otrzymać specjalny bilecik, zwalniający z korzystania z parkometrów.
>>> Jakie prawa przysługują ciężarnej? [KLIKNIJ!]
Można go dostać po okazaniu Komendantowi Straży Miejskiej w Wieluniu zaświadczenia wystawionego przez ginekologa, potwierdzającego, że kobieta jest w ciąży i że ukończyła już 10. tydzień. Bilecik jest imienny i ważny wyłącznie z dowodem osobistym.
- Ułatwia mi to życie, ponieważ kiedy widzę wolne miejsce, po prostu parkuję, nie zastanawiając się nad płaceniem - przyznaje Kamila, ciężarna.