Białystok wyszedł naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Radni poparli w poniedziałek obywatelski projekt „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Białystok w latach 2023-2024”. Program został utworzony w ramach Budżetu Obywatelskiego. Oddało na niego głos 2195 mieszkańców.
Decyzją Rady Miasta z 31 lipca zostanie on zrealizowany. Kto będzie mógł skorzystać z projektu refundacji in vitro?
Zobacz także: Nieudane in vitro. Ile razy można podchodzić do zapłodnienia in vitro?
Refundacja in vitro w Białymstoku
Procedura in vitro nie jest w Polsce refundowana przez NFZ. Niektóre samorządu podjęły jednak decyzję, aby częściowo lub nawet w całości refundować metodę zapłodnienia pozaustrojowego. Rzecznik rządu Piotr Müller informował kilka miesięcy temu, że takie działanie jest zresztą zgodne z prawem.
- Samorządy terytorialne mają prawo do tego, aby podejmować decyzje co do tworzenia programów refundacji w tym obszarze i też jest pewna swoboda działania samorządów terytorialnego, aby takie działania współfinansować — powiedział.
31 lipca do grona miast, które współfinansują leczenie bezpłodności, dołączył Białystok.
Inicjatorka projektu, radna Jowita Chudzik, wyznała, że to historyczna chwila.
– To historyczna chwila. Białystok dołącza do grona miast z samorządowym programem in vitro. Radni przyjęli program medyczny: Białostocki Pilotażowy Program In Vitro, który mieszkańcy wybrali w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dziękuję radnym oraz wszystkim, którzy mnie wspierali w jego realizacji – poinformowała.
Program ma ruszyć jeszcze w tym roku
Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz podkreślał, że jest to bardzo ważny program. Wszystkim zależy, aby został jak najszybciej wdrożony.
- To bardzo ważny program wsparcia dla białostoczan. Jak najszybciej wdrożymy procedury związane z ogłoszenie konkursu dla wykonawcy tego projektu. Jeszcze w tym roku pary z Białegostoku będą mogły skorzystać z pomocy w procesie in vitro – zaznaczył.
Kto będzie mógł skorzystać z programu?
Zasady projektu refundacji leczenia bezpłodności metodą in vitro w Białymstoku obejmuj, takie kryteria jak:
- wiek kobiety powinien mieścić się w przedziale 20-40 lat,
- w ocenie biochemicznej i ultrasonograficznej powinna być stwierdzona możliwość wyindukowania mnogiego jajeczkowania,
- w dniu kwalifikacji do programu osoby powinny być zameldowane w Białymstoku i płacić tu podatki od 2 lat.
Refundacja ma objąć kwotę do 5 tys. zł do procedury biotechnologicznej. Koszt nie może przekroczyć 60% danej procedury. Miasto przeznaczyło na cały projekt 50 tys. zł.
Z pilotażowego programu in vitro w Białymstoku będzie mogło skorzystać 8 par.
Źródło:
- bialystok.pl
- radio.bialystok.pl
Czytaj także: Czy leczenie niepłodności zwiększa szansę na ciążę mnogą?
Niepłodność immunologiczna - co to jest, czy można ją leczyć?