Polecany artykuł:
Nadawanie dziecku nazwiska ojca jest zwyczajem, który przyjęto na całym świecie. Warto wiedzieć, że w Polsce nie ma zakazu nadawania dzieciom nazwiska innego niż nazwisko ojca nawet w sytuacji, gdy rodzice dziecka są małżeństwem.
W Polsce na rejestrację dziecka w USC jest 21 dni. Warto się pospieszyć, by to nie urzędnik decydował o tym, jakie imię i nazwisko otrzyma maluch.
Oboje rodzice mogą nie tylko przekazać dziecku swoje nazwiska (jedno z nich lub oba), lecz także wybrać zupełnie inne niż sami noszą. Nie jest to wprawdzie sytuacja częsta, jednak możliwa. Dopiero gdy dziecko ma ukończone 13. lat i rodzice chcą zmienić jego nazwisko, potrzebna jest nie tylko ich wola i zgoda, lecz także zgoda dziecka.
Senator chce rewolucji w nadawaniu nazwisk
Wygląda na to, że we Włoszech zaistniała okazja do zerwania z wieloletnią tradycją. Senator Dario Franceschini, były minister kultury proponuje, by noworodki po narodzinach automatycznie otrzymywały nazwisko swojej matki.
Już trzy lata temu, w 2022 roku włoski Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że automatyczne nadawanie noworodkowi nazwiska ojca jest „dyskryminujące i szkodliwe dla tożsamości dziecka”. Stwierdzono wówczas, że dziecko powinno otrzymywać oba nazwiska, chyb aże rodzice zgodnie zdecydują się na jedno z nich.
Obecnie w kraju dyskutuje się na temat ustawy o podwójnych nazwiskach. Senator Dario Franceschini zaproponował, by zamiast tego jako automatycznie nadawane po narodzinach przyjąć nazwisko matki.
− Zamiast tworzyć niekończące się problemy z zarządzaniem podwójnymi nazwiskami, z możliwością wyboru między nazwiskiem ojca i matki, po stuleciach, w których dzieci przyjmowały nazwisko ojca, ustalmy, że na mocy nowego prawa będą przyjmować wyłącznie nazwisko matki
- zaproponował senator Dario Franceschini.
Miałoby to jego zdaniem położyć kres wielowiekowej niesprawiedliwości i dyskryminacji kobiet, symbolicznie rekompensując kulturowe i społeczne nierówności.

Jakie nazwiska otrzymują dzieci w innych krajach?
Zasada, by dziecko po narodzinach otrzymywało przy rejestracji nazwisko ojca, funkcjonuje praktycznie na całym świecie.
Polecany artykuł:
Do wyjątków należy np. indyjski stan Meghalaya, zamieszkiwany przez grupę etniczną o nazwie Khasi. Obowiązuje tam dziedziczenie martylinearne, zarówno nazwisko, jak i majątek czy przywileje dziedziczy się po matce.
W Hiszpanii regułą jest noszenie dwóch nazwisk - pierwszego po ojcu, drugiego po matce, choć kolejność można zamienić. W większości przypadków o tym, jakie nazwisko będzie nosić dziecko decydują jego rodzice, przy czym wyboru, by noworodek nosił nazwisko matki, a nie ojca dokonuje tylko kilka procent par.