Wiele kobiet zastanawia się - jakim ojcem będzie mój partner? Choć ciężko to przewidzieć, to naukowcy twierdzą, że obwód męskiego karku ma pewien związek z ojcostwem.
Nowe badanie opublikowane w skandynawskim czasopiśmie Journal of Psychology wykazało, że postrzeganie poziomu opiekuńczości wobec dzieci u mężczyzn, jest powiązane z mięśniem czworobocznym. O co chodzi?
Dowiedz się: Jakimi ojcami są mężczyżni z różnych stron świata? Co ich łączy, a co różni w podejściu do dzieci?
Przeczytaj: Znaki zodiaku a ojcostwo - jakim ojcem będzie twój facet?
Rozmiar ma znaczenie?
Naukowcy z Uniwersytetu w Arkansas w USA, którzy są twórcami tego badania, poprosili 305 uczestników, zarówno mężczyzn jak i kobiety, aby przyjrzeli się czterem wygenerowanym komputerowo obrazom. Przedstawiały one wizerunek tego samego mężczyzny – wszystko na jego twarzy pozostało takie samo, z wyjątkiem mięśni szyi.
Mięsień czworoboczny, który modyfikowano komputerowo, zaczyna się u podstawy szyi, przechodzi przez ramiona i rozciąga się do środka pleców. Pomaga on poruszać głową, szyją, ramionami oraz stabilizuje kręgosłup i postawę.
Uczestnicy oceniali mężczyznę ze zdjęcia w skali od 1 do 7 w kategoriach takich jak: "wojownik", "zainteresowanie krótko i długoterminowymi związkami" oraz "bezpieczeństwo i opieka nad potomstwem".
Oceniamy ojców... stereotypowo
Jakie były wnioski z badania? Mężczyźni z dużymi mięśniami szyi byli postrzegani jako zapewniający bezpieczeństwo i ochronę wobec potomstwa, ale jednocześnie, jako mniej troskliwi partnerzy i mężczyźni mniej zainteresowani długotrwałymi związkami. Z kolei wersja zdjęcia z węższą szyją została przez uczestników oceniona jako przedstawiająca mężczyznę lepiej zajmującego się dziećmi i bardziej oddanego zarówno wobec potomstwa, jak i partnerki.
Nie da się ukryć, że póki co badacze dowiedli jedynie... stereotypowego odbierania męskiego wyglądu.
- Nasze przyszłe prace skupią się na jednoznacznym ocenieniu motywów działania mężczyzn przy jednoczesnym zmierzeniu muskulatury ich szyi. Dodatkowo ważne jest rozważenie, w jaki sposób te stereotypy mogą, ale nie muszą, wpływać na poszczególne kultury; obecne badanie uwzględniało uczestników z południowych Stanów Zjednoczonych - skomentował w wywiadzie dla The Times UK dr Mitch Brown, współautor badania.
Dowiedz się: Jak przygotować partnera do roli ojca? 3 praktyczne rady